AB, Brexit anlaşmasında Ekim ayı hedefinin ötesinde bir gecikme öngörüyor

PiyasaEndeksi.com – Brüksel’deki diplomatlar, Avrupa Birliği liderlerinin Brexit anlaşmasını ele almak için Kasım ayında bir acil durum zirvesine ev sahipliği yapıyor olabileceklerini söylediler.

İngiltere’nin önümüzdeki Mart ayında AB’den çıkma şartlarının kabulü ve İngiltere’ nin AB bloğu ile gelecekteki bağlarının bir taslağı, uzun bir liste oluşturuyor. Gecikmeler, İngiltere’nin gıda standartlarından uzay araştırmalarına ve küresel diplomasiye kadar sayısız alanda yaklaşık 50 yıla yakın işbirliği içinde olduğu AB’ den, bu işbirliğinin yerini alabilecek bir anlaşmaya varamadan ayrılabileceği söylentilerinin artmasına sebep oldu.

Boşanma anlaşmasıyla ilgili müzakereler Salı günü yaz tatilinden sonra yeniden başladı, ancak bloğun Brexit müzakerecisi bile Ekim ayında düzenli bir AB zirvesinin zamanında yetişmeme ihtimali üzerinde giderek artan beklentilere işaret etti.

Michel Barnier, Brexit sekreteri Dominic Raab ile ortak bir basın toplantısında, “Ben Ekim’de olması gerektiğni söylemeyeceğim. Bikaç gün burda veya orda, Kazım başında birkaç gün. Ama, kesinlikle bundan daha sonra değil.” söyledi .

Her iki adam da, AB ve İngiltere’nin Brexit’ten sonra güvenlik ve savunma konusunda muhtemel işbirliğinin hazırlanmasında ilerleme kaydederken, İrlanda sınırının ve ticaret bağlarının hala kilit noktaları olduğunu kabul etti.

Raab, aynı haber konferansında yaptığı açıklamada, “Eğer bu arzuyu, bu pragmatizmi ve enerjiyi her iki tarafta da elde edersek, bu anlaşmaya Ekim ayına kadar ulaşabileceğimize inanıyorum” dedi.

Ancak bazı Brükselli diplomatlar Reuters’e, sürecin Aralık ayına bile kayabileceğini söyledi ki, bu durumda İngiltere’nin Mart 2019’da AB’den ayrılan ilk ülke haline gelmesinden kısa bir süre önce bir anlaşmanın onaylanması için çok az zaman kalıyor.

AB diplomatı, “Ekim ayı için kesinlikle bir gayret olacak, ve muhtemelen oraya tam olarak ulaşamayacağız. Bu yüzden, resmi olarak henüz onaylanmadığı halde, Kasım ayında yapılacak ek bir zirve büyük ihtimal dahilinde görünüyor” dedi.

Tüm AB liderlerinin 18-19 Ekim’deki zirvesi, uzun bir süredir, bir Brexit anlaşması için AB üyesi ülkeler ve Avrupa Parlamentosu’nun ayrıntılı onay süreci için yeterli zaman bırakan bir hamle ya da mola olarak görülüyor.

Ancak, çoğunlukla İrlanda Cumhuriyeti ile Britanya’nın Kuzey İrlanda eyaleti arasındaki sınır kontrollerinden nasıl kaçınılacağı konusundaki sürekli anlaşmazlıklar şimdi bunu şüpheye düşürdü.

Brexit ile ilgilenen Avrupa Parlamentosu’nun solcu bir Alman üyesi olan Gabriele Zimmer, Ekim ayına kadar bir anlaşmaya varılabileceğinden kuşku duyuyor. “Çok zor olacak” dedi.

“İrlanda sınırında işe yarayacak somut bir öneri görmedik. Kasım son an. Aralık zaten bizim için çok geç.”

Bir başka diplomat da Brexit’in etkilediği kişi ve işletmelerin bir anlaşmaya varılması hususunda daha fazla beklemek zorunda kalacağını da belirtti.

Diplomat, “Büyük olasılıkla Ekim değil. Kasım daha olası” dedi. “Aralık gerçekten olabilecek en son çağrıdır. Yılın başında hiçbir şey olmazsa, işletmelerin beklenmedik durum planlarını uygulamaya koymaya başlaması zor.”

Kaynaklar, Brexit yanlısı ve Brexit karşıtı gruplar arasındaki siyasi sürtüşmeyi, 30 Eylül-3 Ekim’de Başbakan Theresa May’ın Muhafazakar Partisi’nin yıllık konferansına işaret ederek, bir risk faktörü olarak vurguladı.

 

BASKI

Diğer dönüm noktaları arasında, Theresa May’ in 19-20 Eylül’de AB liderlerinin Avusturya Salzburg’da gayri resmi toplanması yer alıyor. Bu yılki son liderler zirvesi 13-14 Aralık’ta yapılacak.

İngiliz hükümetinin Ekim ayında bir anlaşmaya varma hedefinin olup olmadığını sorulduğunda, Theresa May’in sözcüsü, “Bu kesinlikle ulaşmayı hedeflediğimiz şey, evet.” dedi.

Londra, daha iyi fikirler ortaya çıkmadığı sürece, Kuzey İrlanda’nın Brexit’ten sonra AB ticaret kurallarına büyük ölçüde tabi tutulacağı yönünde Brüksel tarafından önerilen bir acil durum planına öfkelendi.

AB’nin geriye kalan 27 ülkesin İngiltere ile karşı karşıya gelmesi, zarar verici “anlaşma olmadan” bir BREXIT sürecine dair ihtimallerin yükselme riski olarak görülmeye başlandı.

Polonya ‘nın AB bakanı Konrad Szymanski, Temmuz ayında meslektaşlarına yaptığı açıklamada, bloğun yakında İrlanda ve İngiltere ile herhangi bir anlaşmaya varmaya mecbur kalmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalabileceğini söyledi. Bu durum, her iki tarafın da sınır kontrollerine geri dönüşün onyıllarca süren mezhepsel şiddeti yeniden canlandırabileceğinden korktuğu İrlanda’nın ayakta durduğu AB’ nin mantrasından ayrılışına işaret etmekte.

Ancak Varşova, Britanya ile ticaretin ve vatandaşların hakları için karşılıklı güvencelerin, yaklaşık olarak yarısı Polonyalı olan ve İngiltere’de yaşayan üç milyondan fazla AB vatandaşından daha önemli olabileceğini açıkça belirtti.

Kendi tarafında İngiltere, bu hafta bir “anlaşma olmadan” Brexit’in potansiyel etkileri hakkında bir dizi makale yayınlayacak.

Haber Kaynağı: Reuters (Brüksel), Haberi Bildiren: Gabriela Baczynska, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Brent petrolün varil fiyatı 14 Şubat 2019, 09 30
Posted in Piyasalar

Brent petrolün varil fiyatı – 14 Şubat 2019, 09:30

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Pekin ‘gizli’ yerel borçlara karşı harekete geçmek üzere: China Daily

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’ den Dolar yorumu

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa şirketlerinin piyasa değeri - 11 Şubat 2019
Posted in Borsa

Borsa şirketlerinin toplam piyasa değeri, yaklaşık 890 milyar TL oldu – 11 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - TÜİK'den GSYH'de baz alınan dolar kur hesaplamalarına ilişkin basında yer alan yorumlara açıklama geldi
Posted in Ekonomi

TÜİK’den GSYH’de baz alınan dolar kur hesaplamalarına ilişkin basında yer alan yorumlara açıklama geldi

Haberin Devamı