ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton: ABD-Türkiye krizi Papaz Brunson serbest bırakıldığı taktirde anında son bulabilir

PiyasaEndeksi.com – ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye’nin Türk Lirası’ na zarar veren ABD ile yaşanan krize tutuklu Amerikan papazını serbest bırakarak son verebileceğini söyledi, ve Katar nakit para yardımının Ankara’nın ekonomisine yardım etmeyeceğini sözlerine ekledi.

Türk para birimi, başarısız bir 2016 darbesindeki suçlamalarla ilgili olarak Papaz Andrew Brunson’un gözaltına alınmasına yönelik olarak Washington’un tazminat ödemelerini istemesinden sonra düşüş yaşadı.

Brunson suçlamaları reddetmekte, ve Ankara geçmişte Brunson’ un kaderinin Başkan Tayyip Erdoğan’ın darbe girişimi teşebbüsünde bulunmakla suçladığı ABD kökenli bir Türk din adamıyla ilişkilendirilebileceğini öne sürdü.

Bolton İsrail ziyareti sırasında Reuters’e verdiği röportajda, “Bakın, Türk hükümeti Pastor Brunson’u serbest bırakmama konusunda büyük bir hata yaptı,” dedi, ve ekledi: “Bu hata ile devam eden her gün devam ediyor, ve bu kriz, bir NATO müttefiki, Batı’nın bir parçası olarak Türkiye doğru şeyi yapıp, papaz Brunson’u şartsız tahliye ederse hemen bitebilir.”.

ABD’nin, Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulayıp sorgulamadığına dair sorula soruya, Bolton şöyle dedi: “Şu anın konusu değil. Türk hükümetinin gayri meşru tuttuğu Pastor Brunson ve diğer Amerikalıları serbest bırakmaına odaklandık, ve bunun çözülmesini bekliyoruz.” dedi.

Katar Emiri bu ay, Türk Lirası’ nda bu yıl yaşanan %37’lik değer kaybına destek sağlayan, Türkiye için 15 milyon dolarlık destek sözü de dahil olmak üzere bir dizi ekonomik projeleri onayladı.

Bolton, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi Ortadoğu’daki ABD müttefikleriyle çatışan Körfez devletinin müdahalesi konusunda inançsızdı.

Bolton, “Sanırım, söz verdikleri şey, Türkiye ekonomisi üzerinde bir etki yaratmak için tamamen yetersizdir. Bu kesinlikle yardımcı olmayacakır, fakat bu vaatleri sonrasında gerçekte neyin gerçekleşeceğini göreceğiz” sözlerini dile getirdi.

Haber Kaynağı: Reuters (Kudüs), Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Posted in Ekonomi

Rusya’nın yaptırımlara karşı önlemleri Moody’s’ten övgü aldı

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

2016 York Anvers Kuralları yayımlandı

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Türkiye Toplam Ciro Endeksleri, Ağustos 2018- TÜİK
Posted in Ekonomi

Türkiye Toplam Ciro Endeksleri, Ağustos 2018: TÜİK

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa - Asya borsaları - 8 Ocak 2019
Posted in Borsa

Asya borsaları – 8 Ocak 2019

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

ABD müttefiklerini serbest ticarete davet etti, fakat Fransa’nın tepkisi ile karşılaştı

Haberin Devamı