Alman Verdi Sendikası Başkanı Frank Bsirske: Almanya’da 2 bankanın birleşmesi 20 binden fazla pozisyonu yok edebilir

DovizBulteni.com - Alman Verdi Sendikası Başkanı Frank Bsirske- Almanya'da 2 bankanın birleşmesi 20 binden fazla pozisyonu yok edebilir
Alman Verdi Sendikası Başkanı Frank Bsirske: “(Deutsche Bank ile Commerzbank’ın birleşmesi) Ciddi iş kayıpları olacak. Yaklaşık 20 bin veya daha fazla pozisyon tehlike altında olabilir”

Almanya’nın en büyük işçi sendikalarından Verdi Sendikası’nın Başkanı Frank Bsirske, Deutsche Bank ile Commerzbank’ın birleşmesine ilişkin, “Ciddi iş kayıpları olacak. Yaklaşık 20 bin veya daha fazla pozisyon tehlike altında olabilir.” ifadesini kullandı.

Alman basınına konuşan Bsirske, Almanya’nın en büyük bankaları Deutsche Bank ile Commerzbank’ın birleşme görüşmelerinin başlamasını eleştirerek, yaşanacak iş ve işçi kayıplarına dikkati çekti.

Deutsche Bank’ın Denetleme Kurulu Üyesi de olan Bsirske, söz konusu iki bankanın birleşmesinin yapısal olarak uygun olmadığını belirterek, bankaların özellikle bireysel ve kurumsal bölümleri dikkati alındığında ciddi iş kayıplarının olacağını söyledi.

Bsirske, “Yaklaşık 20 bin veya daha fazla pozisyon tehlike altında olabilir.” ifadesini kullandı.

Alman hükümeti, uzatmalı ticaret savaşları, politik belirsizlikler, finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma, şirketlerin borç seviyesindeki artış, Brexit belirsizliği, İtalya’nın borç yükü ve Avro Bölgesi bankacılık sektöründeki zayıflık gibi gelişmelerden dolayı Almanya’nın en büyük pazar payına sahip bankası Deutsche Bank’ın geleceği konusunda endişe duyuyor ve iki bankanın birleşmesi için ortam hazırlıyordu.

Alman hükümeti, Commerzbank’ın 2008 finansal krizinde kurtarılmasından sonra en büyük ortağı olmuştu. 2 bankanın birleşme görüşmelerinin başarıyla sonuçlanması halinde yaklaşık 25 milyar avroluk piyasa değeri ile Avrupa’nın 4. büyük bankası ortaya çıkmış olacak.

Almanya’nın en büyük bankalarının birleşme görüşmeleri yaptıklarının resmi olarak açıklanmasının ardından Deutsche Bank hisseleri yüzde 2,8, Commerzbank hisseleri de yüzde 5,2’lik primle haftanın ilk işlem gününe başladı.

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Rusya, ABD tahvillerine yönelik yatırımlarını azaltmayı sürdürüyor
Posted in Piyasalar

Rusya, ABD tahvillerine yönelik yatırımlarını azaltmayı sürdürüyor

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa günün ilk yarısında yükseldi - 20 Şubat 2019
Posted in Borsa

Borsa günün ilk yarısında yükseldi – 20 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Gram altın 227 TL'den alıcı buluyor - 26 Şubat 2019
Posted in Altın

Gram altın 227 TL’den alıcı buluyor – 26 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz - Döviz kurları - 09.01.2019 - 12-00
Posted in Döviz

Dolar ve Euro’da Son Durum – 09.01.2019 – 12:00

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa - Avrupa borsaları  - 03.01.2019
Posted in Borsa

Avrupa borsaları  – 03.01.2019

Haberin Devamı