Almanya: Trump’ın ek gümrük vergisi ve yaptırım uygulamaları ticareti ve ekonomik büyümeyi yok ediyor

PiyasaEndeksi.com – Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ABD Başkanı Donald Trump’un ek gümrük vergisi ve yaptırım politikalarını sert bir şekilde eleştirdi ve bu tür ticari önlemlerin ticari işleri ve ekonomik büyümeyi yok ettiğini ve Avrupa’nın İran’a yönelik ABD baskısına boyun eğmeyeceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Trump’un deyimiyle Çin, Avrupa ve diğer ülkelerden gelen haksız ticaret uygulamalarına karşı başa çıkmak ve Amerika’daki ticareti korumak için, ithalat ek gümrük vergileri uygulamaya başlamıştı.

Trump’ın Tahran’da İran’la iş yapan Avrupalı ​​şirketleri hedef alan yaptırımlarla ilerleme kararlılığı, yeni bir savaş cephesi açtı.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan ve “Bu ticaret savaşı yavaşlıyor ve ekonomik büyümeyi yavaşlatıyor – ve yeni belirsizlikler yaratıyor,” diyen Altmaier, fiyatların yükselmesi sebebi ile en çok tüketicilerin acı çektiğini de sözlerine ekledi.

Altmaier, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın geçtiğimiz ay Trump ile yaptığı görüşmelerde, aradaki anlaşmanın Avrupa’da yüz binlerce işçiyi  kurtardığını söyleyerek anlaşmadan övgü ile bahsetti.

ABD ve Avrupa Birliği, Trump’ın alüminyum ve çelik ithalatına yönelik gümrük vergisi uyguladıktan sonra bir karmaşa içine gömüldü, ve Brüksel bazı ABD malları için misilleme tarifeleriyle karşılık verdi.

Trump ayrıca, AB oto ithalatı için tarifeler uygulamakla tehdit etmişti, fakat geçen ay Beyaz Saray’da Juncker ile görüştükten sonra harekete geçmek için bir anlaşmaya varmıştı.

Altmaier, “AB ile ABD arasındaki anlaşma sadece ilk adım olabilir. Hedefimiz, daha düşük tarifeler, daha az korumacılık ve açık pazarlar ile küresel bir ticaret siparişidir.” dedi.

İran’a uygulanan ABD yaptırımları ile ilgili bakan, Almanya’nın ve AB’nin müttefiklerinin, ABD’nin baskısına rağmen İran’la iş yapan şirketleri desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Altmaier, “Washington’un bize kimlerle iş yapabileceğimizi dikte etmesine izin vermeyeceğiz ve bu yüzden de İran’ın atom silahları üretmemesi için Viyana Nükleer Anlaşması’na bağlı kalacağız.” Dedi.

Alman şirketlerinin istedikleri kadar İran’a yatırım yapmaya devam etmelerine izin verilmeli ve Alman hükümeti Avrupalı ​​müttefiklerle birlikte finansal işlemlerin devam edebileceğinden emin olmak için yollar aramaya başladı.

ABD’nin İran’a yaptırımları sebebi ile, petrol devi TOTAL (PA: TOTF) ve otomobil üreticileri PSA (PA: PEUP), Renault (PA: RENA) ve Daimler (DE: DAIGn) de dahil olmak üzere birkaç Avrupalı ​​şirket, İran’a yatırım yapma planlarını askıya aldı.

Alman iş dernekleri, şirketlerin, Trump’ın İran’a karşı olanları da dahil olmak üzere, Çin ile artan ticaret çatışmasında da empoze ettiği tarifeler gibi, giderek artan bir şekilde ABD tarafından İran’a uygulanan yaptırım politikalarından muzdarip oldukları konusunda uyardılar.

Ticaret ve yaptırımlar arasındaki anlaşmazlıklar, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya için büyüme görünümünü bulanıklaştırıyor, ancak Altmaier bununla birlikte, canlı iç talep, rekor yüksek istihdam ve yükselen ücretler nedeniyle güçlü bir büyüme beklediğini söyledi.

Federal İstatistik Ofisi salı günü ikinci çeyrek için gayri safi yurtiçi hasıla rakamlarını yayınlayacak ve analistler tarfından çeyrek büyüme oranının ilk çeyrekte elde edilen %0,3’lük orandan sonra %0,4’e çıkması bekleniyor.

Haber Kaynağı: Reuters, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa günün ilk yarısında geriledi - 14 Şubat 2019
Posted in Borsa

Borsa günün ilk yarısını %0,15 değer kaybıyla 101.495,93 puandan kapattı – 14 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Günün ilk yarısında en çok değer kazanan hisseler - 5 Şubat 2019
Posted in Borsa

Günün ilk yarısında en çok değer kazanan hisseler – 5 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - VİOP'ta endeks kontratı hafta ortasında güne düşüşle başladı - 13 Mart 2019
Posted in Borsa

VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı – 13 Mart 2019

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’ye olan bağlılıklarını sürdürdüğünü duyurdu.

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa, günün ilk yarısını yüzde 0,51 değer artışıyla 104.720,50 puandan tamamladı - 5 Mart 2019
Posted in Borsa

Borsa, günün ilk yarısını yüzde 0,51 değer artışıyla 104.720,50 puandan tamamladı – 5 Mart 2019

Haberin Devamı