Almanya’nın ekonomik büyümesi üçüncü çeyrekte biraz yavaşlayabilir – Almanya Merkez Bankası

PiyasaEndeksi.com – Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Pazartesi günü yaptığı açıklamada, genişlemede ve endüstride etkisi olan özel tüketimin çok az katkısı olması sebebi ile, Almanya ekonomisindeki büyümenin üçüncü çeyrekte yavaşlayabileceğini söyledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, bloğun beş yıllık büyüme sürecinin sona erdiğine işaret ettiği düşünülen yılın ilk üç ayında euro bölgesine yaşanan bir sarsıntı korkusu sonrasında, tahmin edilenden daha hızlı genişleyerek ikinci çeyrekte vites büyütmüş ve yatırımcıları rahat bir nefes almasını sağlamıştır.

Merkez Bankası, aylık ekonomik raporunda, “Alman ekonomisi üçüncü çeyrekte sağlam bir büyüme zemininde kalmalı.” sözlerine yer verdi, ve ekledi: “Ancak, genişleme hızı, yılın ilk yarısına ait ortalama orana kıyasla biraz daha düşük olabilir.”

Merkez Bankası’ nın ekonominin potansiyeli olarak gördüğü doğrultuda sadece “marjinal” denebilecek bir büyüme ivmesi ile, Almanya ekonomisi, ilk çeyrekte % 0,4 oranında ve ikinci çeyrekte % 0,5 oranında büyüdü.

Avro bölgesi genişlemesi, kendini idame ettirmesi ve rekor düzeydeki istihdam değerleri açısından dikkate alındığında, Avrupa Merkez Bankası, bloğun yıllarca süren olağanüstü yardımlardan sonra bir miktar daha az destek sağlayabileceğini ileri sürerek, şimdiden birkaç adımda geriye dönük teşvikleri harekete geçirdi.

Merkez Bankası, kısa vadeli imalat beklentilerinin yüksek seviyelerde istikrar kazanmış ve sipariş defterlerinin sağlıklı olduğu zamanlarda, üreticilerin yeni emisyon ölçüm standartlarına uyum sağlamadaki zorluklarına bağlı olarak, sanayinin büyümeye katkısının makul seviyelerde seyretmiş olduğunu söyledi.

Merkez bankası, Washington tarafından ABD’ye ithal edilen ürünler üzerindeki ek gümrük vergilerinin yükseltmesi sonrası tetiklenen dünya çapındaki ticaret gerilimlerinin Almanya üzerindeki potansiyel etkisinden bahsetmedi.

Küresel imalat hassasiyetine atıfta bulunarak, ticaret anlaşmazlıklarının belirleyici bir negatif faktör olması muhtemel olmadığını, ancak bir tırmanmanın küresel toparlanmayı önemli ölçüde etkileyebileceğini söyledi, ve ekledi: “Almanya’da özel tüketim büyümeyi sürdürecektir. Bundesbank, (…) güçlü bir işgücü piyasasından ve güçlü ücret artışlarından yararlanmalı, böylelikle büyümenin kilit bir dayanağı olarak rolünü sürdürmelidir.”

Ayrıca, Alman hükümetinin bütçe fazlasının bu yıl daha da artacağını ve borcunun yıl sonuna kadar Avrupa Komisyonu’nun GSYİH’sının % 60’ını karşılayabileceğini öngördü.

Haber Kaynağı: Reuters (Frankfurt), Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Posted in Ekonomi

Kredi faizleri, son 3 ayda yaklaşık bir 10 puanlık düşüşle %26 seviyesine geriledi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - BIST 100 endeksi, yüzde 0,47 (475,53 puan) artarak günü 102.196,57 puandan kapattı - 13 Mart 2019
Posted in Borsa

BIST 100 endeksi, yüzde 0,47 (475,53 puan) artarak günü 102.196,57 puandan kapattı – 13 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Tahvil ihracına üç katından fazla talep
Posted in Piyasalar

Tahvil ihracına üç katından fazla talep

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Dolar, 5,4380 TL'den alıcı buluyor 12 Mart 2019
Posted in Döviz

Dolar, 5,4380 TL’den alıcı buluyor – 12 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Brexit taraftarları, İngiltere Başbakanı Theresa May'e sınırlı mühlet verdi- The Times
Posted in Ekonomi

Brexit taraftarları, İngiltere Başbakanı Theresa May’e sınırlı mühlet verdi: The Times

Haberin Devamı