Andy Haldane: Daha zayıf rekabet daha gevşek MB politikası uygulaması gerektirebilir

DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Andy Haldane- Daha zayıf rekabet daha gevşek MB politikası uygulaması gerektirebilir

DovizBulteni.com İngiltere Merkez Bankası baş ekonomisti Andy Haldane Cuma günü yaptığı açıklamada, merkez bankalarının belirli mal ve hizmet pazarlarının bir avuç firma tarafından yönetilmesi halinde daha gevşek bir para politikası yürütmesi gereksinimi doğabileceğini söyledi.

Federal Rezerv Bankası Kansas City’nin ev sahipliğinde toplanan merkez bankası yetkililerine ve ekonomistlere hitap eden Haldane, ABD’deki özel bir endişe olan daha zayıf bir rekabetin teorik etkilerine baktı.

Haldane, ABD’deki Jackson Hole beldesinde, “Piyasa gücünde bir artış, talebi kısıtlayarak, gevşek para politikasını yürütmek için ilave bir teşvik oluşturabilir.” dedi.

2008 mali krizinden bu yana bu yıl ikinci kez İngiltere faiz oranlarını yükseltilmesi gerektiğinin erken savunucusu olan Haldane, konuşmasında İngiliz para politikasının görünümünü adreslemedi.

BoE, ana faiz oranını 2 Ağustos’ta yüzde 0,5’ten yüzde 0,75’e çıkardı ve Vali Mark Carney, önümüzdeki üç yıl için yılda yaklaşık bir kez faiz artırımına gidilmesi yönündeki piyasa beklentilerinin dikkate alınması gerekliliğini savundu.

Haldane, eğer daha zayıf bir rekabet firmaların daha fazla fiyatlandırma gücüne sahip olmasına yol açtı ise, o zaman merkez bankalarının bunu yapmak ve enflasyonu tekrar hedefe doğru yönlendirmek arasında bir ödünleşim ile karşı karşıya kaldıklarında büyümeyi artırmaya odaklanmaları gerektiğini söyledi.

“(Firmaların) pazar gücü, modeldeki fiyat esnekliğinin derecesini artırıyor” dedi. “Bu, ticarete bağlı şokların karşısında daha fazla miktarda – şimdi daha az maliyetli – çıktı düzeltmenin yapılmasını optimum seçenek haline getiriyor.”

Haldane, daha önceki araştırmaların, az sayıda güçlü firmanın hakim olduğu işgücü piyasalarının, aynı zamanda daha düşük ortalama faiz oranlarına işaret eden, belirli bir talep miktarı için daha zayıf ücret artışına yol açabileceğini belirtti.

Bu ayın başlarında, BoE ilk kez, Britanya ekonomisi için orta vadeli denge faiz oranının tahminini yayınladı. Bu, finansal kriz öncesi % 4,5′ luk hedef ile karşılaştırıldığında, BoE’nin % 2’lik enflasyon hedefine dayanarak %  2,5 civarındaydı.

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Ekonomi - Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2018
Posted in Ekonomi

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2018

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Küresel piyasalar negatif seyrediyor - 29 Ocak 2019
Posted in Piyasalar

Küresel piyasalar negatif seyrediyor – 29 Ocak 2019

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

AB, Yeni Zelanda ile ticaret anlaşması imzalamaya hazırlanıyor

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz Döviz kurları 14.01.2019, 09 30
Posted in Döviz

Döviz kurları – 14.01.2019, 09:30

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz - TCMB döviz kurları  15.01.2019
Posted in Döviz

TCMB döviz kurları – 15.01.2019

Haberin Devamı