“Anlaşma-olmadan BREXIT” gevezeliği, İngiltere’ nin Theresa May’ ine nasıl yardımcı olabilir?

PiyasaEndeksi.com – Bir “anlaşma-olmadan Brexit” daha olası mı? İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox, bu senaryoya %60 oranında ihtimal veriyor. Ve Theresa May’ in bunu bir abartma olarak görmesine rağmen, May’ in ofisi, Fox’un Avrupa Birliği’nin pes etmemesi durumunda müzakerelerin çökebileceği yönündeki iddiasına itiraz etmemeye dikkat etti.

May’in sözcüsü James Slack Pazartesi günü basın mensuplarına verdiği demeçte, “Başbakan birkaç kez vesilelerle pragmatik ve pratikte bulunmanın önemini vurguladı.” Yetkili, Mayıs ayında Münih’te yaptığı konuşmada, AB liderlerinin “katı kurumsal kısıtlamalara ya da derin bir ideolojimizin işbirliğimizi engellemesine” izin vermemeleri gerektiği yönünde uyarıda bulunduğu bir konuşma yaptı.

Hükümet, en azından Brexit üzerindeki kamu bölünmelerinden kaçınmaya çalışarak, kısmen de olsa motive edilmiş durumda, özellikle de görüşmelerin başarısız olup olmayacağı bilinmeyen konularda. Ancak, May yönetiminin konuşulmamış bir Brexit’in görüşülme ihtimalinden dolayı gevşemesinin bir başka nedeni daha var: Daha çok insan AB’den çıkma ihtimalleri hakkında daha fazla düşünürse, onları bir uzlaşmayı desteklemek için elde etmeleri o kadar kolay olur.

Londra’daki Avrupa Reform Merkezi’nde kıdemli araştırma görevlisi Sam Lowe, “İnsanları bunun hakkında düşünmeye zorlayan hükümet artık ellerini güçlendiriyor” dedi. “Böyle bir sonucun peşinde koşmanın neden çılgınca bir şey olduğu düşüncesine yatırım yapmak anlamına geliyor.”

 

Taviz

Bir anlaşma yapmamadaki tuzakları tartışmak, iç muhalifleri aşırılık yanlısı ve kendini pragmatik uzlaşmanın bir savunucusu olarak resmetmeye yardımcı olabilir, özellikle de bazı muhalefet İşçi Partisi milletvekilleri de şimdi, eğer ekonomiye yardım edecekse, Brüksel’den geri dönecek olan anlaşmayı desteklemeyi düşünüyorlar.

Ayrıca, AB’nin çağrıda bulunduğu yerlerin bir kısmını vermesini ikna etmeye de yardımcı olabilir.

Geçtiğimiz ay, Theresa May Brexit teklifini AB ülkelerinin “yanıt vermesi gereken” önemli bir adım olarak nitelendirdi. Brüksel’e gönderilen mesaj, May’ in önemli bir siyasi sermaye harcadığı ve bloğun karşılıklı değişimi olmaksızın daha ileri gidemeyeceği yönündeydi. İki önemli bakanın istifası bu davayı desteklemeye yardım ediyor – ancak bu, müzakerelerin çöküşüne dair konuşmalarda artışa sebep olur.

Bu, Fox’un Theresa May’ in buyruklarını yerine getirdiği anlamına gelmez. Bir hükümet yetkilisi, başkalarının anlaşma şansı konusunda görüş bildirdiklerini ve Fox’un da aynı şeyi yaptığını belirtti. Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt geçtiğimiz hafta İngiltere’nin “kazayla hiçbir anlaşma yapmayacağını” söyledi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney şansın “rahatsız edici derecede yüksek” olduğunu söyledi.

 

Rahat

Bu ikisinden farklı olarak, Fox Brexit için kampanya yaptı ve bloğu bir anlaşma olmaksızın bırakma beklentisiyle içgüdüsel olarak daha rahattı – bu da değerlendirmesini renklendirecek bir şey.

Eğer bu, Theresa May’ in söz konusu sesleri kendi lehine kullanması stratejisi ise, Muhafazakar Parti’de Brexiteers’ı uzaklaştırmadan hatasız gerçekleşmesi zor olacaktır. Her ne kadar, May’in müzakerelerden uzaklaşması için aylar harcamış olsalar da, May’in bu senaryo için nasıl hazırlanacağına dair tavsiyelerde bulunma planının “hiçbir anlaşma” nın kötü bir fikir gibi görünebileceği konusunda uyarıda bulundular.

Sorunun bir kısmı, “hiçbir anlaşma” farklı insanlar için farklı şeyler anlamına gelse de, çoğu, uçakların AB ve İngiltere arasında uçmaya devam etmesini sağlayacak anlaşmaların olabileceğini ve vatandaşların haklarının ele alınacağını varsayıyor. .

Ancak, May’ in kendini gözlemlediği gibi, bunun gerçekleşmesi bile, ana Brexit görüşmelerinin acımasız bir çöküşünün ardından kapsamlı tartışmalar yapılmasını gerektirecektir. Tüm işaretler, hem yurtiçinde hem de yurtdışında bir anlaşma için şartlar yaratmaya çalıştıklarını gösteriyor.

Haber Kaynağı: Bloomberg, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB alım satımı gerçekleştirilmeyen döviz kurlarına ait fiyatlar - 27 Şubat 2019, 15-30
Posted in Döviz

TCMB alım satımı gerçekleştirilmeyen döviz kurlarına ait fiyatlar – 27 Şubat 2019, 15:30

Haberin Devamı
Döviz Bülteni - Günem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Rusya devlet bankası VTB, Boris Johnson’ını 'ahmak' olarak adlandıran CEO adına özür diledi
Posted in Ekonomi

Rusya devlet bankası VTB, Boris Johnson’ını ‘ahmak’ olarak adlandıran CEO adına özür diledi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - ABD'nin zeytin vergisine Avrupa Birliği'nden itiraz
Posted in Ekonomi

ABD’nin “zeytin vergisine” Avrupa Birliği’nden itiraz

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB döviz depo ihalesinde teklif 1 milyar 47 milyon dolar  5 Mart 2019
Posted in Piyasalar

TCMB döviz depo ihalesinde teklif 1 milyar 47 milyon dolar – 5 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Serbest piyasada döviz açılış fiyatları - 29 Ocak 2019
Posted in Döviz

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları – 29 Ocak 2019

Haberin Devamı