“Anlaşma olmadan BREXIT süreci riski artıyor, herkes hazırlıklı olmalı” – İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt

PiyasaEndeksi.com – Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Salı günü yaptığı açıklamada, bir anlaşmaya varılmadan BREXIT sürecinin işletilmesi ihtimalinin gün geçtikçe artmakta olduğunu, ve eğer bir anlaşmaya varılacak ise Avrupa Birliği Komisyonunun tavır ve tutumunda değişikliğe gitmesi gerektiğini dile getirdi.

Hunt, Helsinki’de gazetecilere “Herkesin, anlaşma olmadan gerçekleşebilecek kaotik bir BREXIT sürecine hazır olması gerektiğini” söyledi.

İngiltere AB’den ayrılıncaya kadar sekiz aydan daha kısa bir süre kalmış iken, İngiltere hükümeti Brüksel ile boşanma anlaşmasını kabul etmedi ve bloğu resmi bir anlaşma olmaksızın bırakma ihtimali daha ağırlık kazandı.

Hunt, Fin mevkidaşı Timo Soini ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Brexit anlaşması olmaması riskinin son zamanlarda artmakta olduğunu düşünüyorum … bir anlaşma yapacağımız konusunda kesinlikle bir garanti yok,” dedi.

“Ama bu herkesin istediği şey değil ve umarım ki bundan kaçınmak için bir yol bulacağız… İngiliz hükümeti bu sonucu önlemek için elinden gelen her şeyi yapıyor” dedi.

“Avrupa Komisyonu’nun yaklaşımında bir değişiklik görmemiz gerekiyor.”

Hem Londra hem de Brüksel, 18 Ekim AB Konseyi’nde boşanma anlaşması yapmak istediklerini, ancak diplomatların hedef tarihin çok iyimser olduğunu düşünüyorlar. AB Brexit müzakerecisi Michel Barnier, geçtiğimiz ay Başbakan Theresa May’ın yeni ticaret tekliflerinin kilit unsurlarını reddetti.

Ekonomistler, boşanma şartlarının anlaşamaması halinde, dünyanın en büyük 5 numaralı ekonomisine, İngiltere’nin en büyük pazarı olan AB ile ticaretin tarifelere tabi hale gelmesiyle ciddi zarar göreceğini söyledi.

Brexit’in destekçileri ekonomi için kısa vadeli bir acı olabileceğini, ancak AB’den özgürce yollarını ayırdığında uzun vadede başarılı olacağını söyledi. Bu arada, bazı milletvekilleri 2016 referandumunun yeniden yayınlanması için bastırıyorlar.

Haber Kaynağı: Reuters (Helsinki), Haberi Bildiren: Anne Kauranen, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Döviz Bülteni - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Ayetullah Ali Hamaney, hükümetten ekonomik sorunları çözmek için 'gündüz ve gece' çalışmasını istiyor
Posted in Ekonomi

Ayetullah Ali Hamaney, hükümetten ekonomik sorunları çözmek için ‘gündüz ve gece’ çalışmasını istiyor

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi'nde Aralık 2018'de ÜFE %0,8 düştü
Posted in Ekonomi

Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nde Aralık 2018’de ÜFE %0,8 düştü

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Günün ilk yarısında işlem hacmi sıralaması - 5 Şubat 2019
Posted in Borsa

Günün ilk yarısında işlem hacmi sıralaması – 5 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Asya borsaları - 28 Şubat 2019
Posted in Borsa

Asya borsaları, Hindistan hariç aşağı yönlü seyretti – 28 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - Reel Kesim Güven Endeksi, Şubat 2019'da 97'2 seviyesine yükseldi
Posted in Ekonomi

Reel Kesim Güven Endeksi, Şubat 2019’da 97’2 seviyesine yükseldi

Haberin Devamı