Anlaşmasız Brexit, İspanya ekonomisine pahalıya malolacak

DovizBulteni.com - Anlaşmasız Brexit, İspanya ekonomisine pahalıya malolacak

İspanya Merkez Bankası, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında gerçekleşmesi muhtemel “anlaşmasız Brexit” senaryosunun İspanya ekonomisini önümüzdeki 5 yılda 9,5 milyar eurodan fazla zarara uğratacağı açıklamasında bulundu

İspanya Merkez Bankası tarafından “Brexit, durum değerlendirmesi ve perspektifler” başlığıyla hazırlanan raporda, ihtimal dahilindeki Brexit senaryolarına ait sonuçların, ülke ekonomisi üzerindeki etkileri ele alındı. Raporda, Brexit’in her türlü koşulda, İspanya ekonomisine etkisinin “kayda değer olacağı, ancak ölçüsüz durumun beklenmediği” ifadesine yer verildi.

Anlaşmasız Brexit senaryosunun gerçekleşmesi halinde ise, İspanya’nın ekonomik büyüme rakamlarının önümüzdeki 5 yıl içinde %0,82 seviyesine gerileyeceği belirtilen raporda, bunun da yıllık Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH)’da 1 ila 2 puanlık düşüşün gerçekleşmesi anlamına geldiğine işaret edildi.

Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasında gerçekleşmesi muhtemel anlaşmasız Brexit’in, İspanya ekonomisi üzerindeki toplam etkisinin %70’inin doğrudan ikili ticari ilişkilerde, %30’unun ise diğer AB ülkelerindeki ticari ortaklıklarda yaşanacağı kaydedilen raporda, bu koşullarda önümüzdeki 5 yıl içinde İspanya’nın ihracatında %2,6’lık ve ithalatında %1,78’lik bir kayıp yaşanacağı öngörüsüne yer verildi.

Diğer yandan, İspanya İşverenler Örgütleri Konfederasyonu (CEOE) ve KPMG danışmanlık şirketinin ortaklaşa hazırladığı “2019 İspanya Perspektifleri Raporu”nda, İspanyol iş insanlarının %48’i tarafından, ülke ekonomisinin 2019 yılında kötüye gideceği öngörüsünde bulunulması kayda değer bir ayrıntı olarak dikkat çekti.

Brexit, İtalya siyasetinde yaşanan belirsizlikler, Çin yatırımlarında duraksamaların yaşanması ve Almanya ekonomisindeki düşük seviyede seyreden büyüme oranları, iş insanlarının ülke ekonomisine dair olumsuz öngörülerde bulunmalarının temel sebepleri olarak gösterildi.

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Brexit ve Küresel ekonomik yavaşlama, İngiltere Merkez Bankası üzerinde ağır yük oluşturmakta
Posted in Ekonomi

Brexit ve Küresel ekonomik yavaşlama, İngiltere Merkez Bankası üzerinde ağır yük oluşturmakta

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalarda gün sonu - 12 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün sonu – 12 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı - 20 Şubat 2019
Posted in Borsa

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı – 20 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa - Asya borsaları 14.01.2019, 10 00
Posted in Borsa

Asya borsaları – 14 Ocak 2019, 10:00

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları - 26 Şubat 2019, 15:30
Posted in Döviz

TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları – 26 Şubat 2019, 15:30

Haberin Devamı