Asla duymadığınız en güçlü Fed Ekonomisti emekliliğe ayrılıyor

PiyasaEndeksi.com – Merkez bankası Yönetim Kurulu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD ekonomik görünümünde üç sandalyeye başkanlık eden Federal Rezerv bölümü direktörü David Wilcox’ un yıl sonunda emekliye ayrılacağını söyledi.

Temmuz 2011’den beri Washington’da Araştırma ve İstatistik Bölümü’nün direktörü olarak, Wilcox, 59, Ben Bernanke, Janet Yellen ve Jerome Powell başkanlığında görev yaptı. Halefi için bir arama bu yıl içinde başlayacak.

Wilcox’un gidişi, Powell’a kıdemli danışmanlardan nasıl tavsiye alacağını şekillendirme fırsatı sunuyor. Geleneksel olarak, Washington’daki bölüm direktörleri, valilere bilgi akışı üzerinde sıkı bir kontrol sahibi olmuşlardır. Bu, valilerin kendi personel danışmanlarını aradığı son birkaç yıl içinde çökmeye başladı. Ayrıca, başkanlığının başlangıcında, Powell, dahili olarak, Fed personeli ile daha gayri resmi bir etkileşim kurmak istediğini açıkça ortaya koydu.

Powell, “David’in derin uzmanlığı ve bilge danışmanlığı, Federal Rezerv’i benzeri görülmemiş zorluklara karşı rehberlik ederek yardımcı oldu” dedi, ve ekledi: “Bir ekonomist olarak, cesaretini özleyeceğiz”.

Massachusetts Institute of Technology’den ekonomi dalında Ph.D. derecesi olan Wilcox, 350 çalışanı yönetmektedir; bunların birçoğu, her altı haftada bir milletvekillerine Teal Book olarak bilinen bir belgede sunulan Fed personel tahmininde çalışanlardır. Süreç, ekonomistlerin ekonomik göstergelerle taranması ve emekçilerin önümüzdeki haftalarda büyümenin veya durgunluğun nasıl ortaya çıkacağını en iyi şekilde okuyup denemek için emek sarf etmeleridir.

İş, dönüm noktalarında, özellikle kritik ve zor – hükümet raporları ekonominin gerisinden geliyor. Kısmen bu zorluğun üstesinden gelmek için, Wilcox, personelini özel sektör kaynaklarından alternatif veri kümelerine bakmaya ve hükümet raporlarını desteklemek için gerçek zamanlı göstergeler geliştirmeye teşvik etti.

Haber Kaynağı: Bloomberg, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz - TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları - 10.01.2019, 15-30
Posted in Döviz

TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları – 10.01.2019, 15:30

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Japonya Merkez Bankası yükselen kadın ve kıdemli çalışanların enflasyonu düşük tuttuğunu söylüyor

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2018- TÜİK
Posted in Ekonomi

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2018

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Güvenin yeniden tesis edilmesi için, Türkiye büyüme tahminlerini azaltıyor
Posted in Ekonomi

Güvenin yeniden tesis edilmesi için, Türkiye büyüme tahminlerini azaltıyor

Haberin Devamı
Posted in Türkiye

Fındık üreticisi TMO’ dan 15 Tl taban fiyat bekliyor

Haberin Devamı