Avustralya, bu yıl Endonezya ve Hong Kong ile serbest ticaret anlaşmaları yapmayı hedefliyor

PiyasaEndeksi.com – Avustralya hükümeti, Ticaret Bakanı tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre, yıl sonuna kadar Endonezya ve Hong Kong ile serbest ticaret anlaşmaları imzalanmasını bekliyor.

İki anlaşmanın sonuçlanması, Endonezya ‘nın 2010 yılından bu yana sürüklediği ve iki taraf arasındaki diplomatik gerginliklerin patlamasıyla yıllarca süren müzakerelerin devam edeceğini gösteriyor.

Avustralya Ticaret Bakanı Steven Ciobo, Sydney’deki iş yemeğinde, önümüzdeki 12 ayın görünümü hakkında soru sorduğunda, “Bu yılın sonunda, Hong Kong ve Endonezya ile Serbest Ticaret Anlaşması’ nda başarılı bir sonuç elde edeceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Ciobo, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi, ancak Avustralya’nın en büyük 13. ticaret ortağı, olan Endonezya ile yapılacak bir anlaşmanın zamanlaması ile ilgili, Avustralya Başbakanı’nın Endonezya’ yı ziyarette bulunacağı önümüzdeki ay gibi kısa bir süre sonrası hedef olarak öngörülmesine rağmen, daha fazla ayrıntı vermedi.

Bu yıl Peru ve 11 milletli Trans-Pasifik Ortaklığı ile birlikte ile Avustralya ticaret anlaşmaları imzalamış olan Ciobo, ABD Başkanı Donald Trump’un korumacı söyleminin muhataplarının daha fazla müzakereci olduğunu söyledi.

Trump’ın seçilmesinden bu yana, ticaret anlaşmaları yapma yönünde istekli ülke sayısının ikiye katlandığını söyleyen Ciobo, bu durumun ticari anlaşmaların imzalamasında yardımcı unsur olarak karşılarına çıktığını belirtti.

Ayrıca, bu yıl Avustralya’nın Latin Amerika ticaret bloku olan Pasifik İttifakı ve Çin merkezli Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık ile ticaret anlaşmaları imzalanacağı yönünde “umutlu” olduğunu da ekledi.

Avustralya’nın 12. en büyük ticaret ortağı Hong Kong ile yapılan anlaşma, geçtiğimiz yıldan beri müzakere edilmekte olup, her iki ülke arasında iki yönlü ticaret, Avustralya rakamlarına göre, yaklaşık olarak 16,3 milyar Avustralya Doları (12 milyar ABD Doları) değerindedir – neredeyse Avustralya’nın Endonezya ile iki yönlü ticareti ile eşdeğerdedir.

Haber Kaynağı: Reuters (Sidney), Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - TCMB'den döviz depo ihalesi - 19 Mart 2019
Posted in Piyasalar

TCMB’den döviz depo ihalesi – 19 Mart 2019

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s’den Euro Bölgesi’ne ilişkin açıklama

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Konut Satış İstatistikleri, Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB'den döviz depo ihalesi - 30 Ocak 2019
Posted in Piyasalar

TCMB’den döviz depo ihalesi – 30 Ocak 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz kurları - 30 Ocak 2019, 12-00
Posted in Döviz

Döviz kurları – 30 Ocak 2019, 12:00

Haberin Devamı