Beyaz Saray Sözcüsü: Faiz oranları hakkında Powell ile Trump arasında geçen görüşmeden “haberdar değilim”

DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Beyaz Saray Sözcüsü- Faiz oranları hakkında Powell ile Trump arasında geçen görüşmeden “haberdar değilim”

DovizBulteni.com Beyaz Saray basın sekreteri Sarah Sanders, Başkan Donald Trump’ ın FED Başkanı tarafından yapılan faiz artırımlarını eleştirmesine rağmen Donald Trump ve Jerome Powell arasındaki faiz oranlarıyla ilgili herhangi bir konuşmadan haberdar olmadığını söyledi.

Sanders, Washington’daki gazetecilere verdiği brifingde, “Bunun hakkında konuştuklarından haberdar değilim,” açıklamasında bulundu.

Trump, Powell’ın ucuz para politikası izleyen bir Fed şefi olmasını beklediğini söyledi.

ABD merkez bankası, bu yılki iki faiz artırımı dahil olmak üzere, Trump’ ın göreve gelmesinden bu yana beş kez faiz artırımına gitti. Çarşamba günü yayınlanan son para politikası toplantısında, ekonominin sağlıklı kalması halinde Fed yetkililerinin kısa süre sonra tekrar bir faiz artırımına gitmeye istekli olduklarını gösterdi. Federal Açık Piyasa Komitesinin bir sonraki toplantısı 25-26 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Başkan, Fed’in başkanını ve diğer valileri Washington’da görevlendirdi, fakat ajans bağımsız ve siyasete bakılmaksızın borçlanma maliyetleri artırımı ile tarihte hayal kırıklığına uğramış başkanları mevcut.

Trump’ın şikayeti olsa bile, Fed faiz oranlarını yükseltmek için daha önceki ekonomik genişlemelere kıyasla daha yavaş hareket ediyor. İşsizlik oranı yüzde 4’ün altında ve son aylarda ekonomik büyümenin hızlandığı göz önüne alındığında, oranlar tarihsel standartlara göre düşüktür.

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Döviz Bülteni - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Japonya, Çin ile finansal diyalogların “son derece iyi” gittiğini söylüyor
Posted in Ekonomi

Japonya, Çin ile finansal diyalogların “son derece iyi” gittiğini söylüyor

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalarda gün sonu - 14 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün sonu – 14 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Avrupa borsaları, İngiltere hariç düşüşle kapandı - 21 Ocak 2019
Posted in Borsa

Avrupa borsaları, İngiltere hariç düşüşle kapandı – 21 Ocak 2019

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Kredi faizleri, son 3 ayda yaklaşık bir 10 puanlık düşüşle %26 seviyesine geriledi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Piyasalarda gün sonu 22 Şubat 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün sonu – 22 Şubat 2019

Haberin Devamı