BOJ negatif faiz oranından kurtulmalı

PiyasaEndeksi.com – Eski bir merkez bankası idarecisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Japonya Merkez Bankası’nın negatif faiz oranlarını ve uzun vadeli tahvil getirilerini bir an önce terk etmesi gerektiğini, zira bu tür kriz modlu tedbirlerin istikrarlı bir büyümeye sahip ekonomi için gereksiz olduğunu belirtti.

BOJ’deki görev süresinde para politikası ve uluslararası meseleleri denetlemekle görevli Kazuo Momma, Japonya Merkez Bankası’nın, her ne pahasına olursa olsun, hedef fiyatını karşılayamama konusundaki ısrarını azaltmadığı sürece, uzun vadeli gevşek politikadan uzun süre ayrılmayı başaramayabileceğini dile getirdi.

Japonya Merkez Bankası’nın, politika çerçevesini daha sürdürülebilir hale getirmek için Temmuz ayında aldığı önlemler ileriye doğru bir adımdır, ancak radikal teşvik programının azalan getirilerini ve artan maliyetlerini ele almak için yeterli değildir.

Özel düşünce kuruluşu Mizuho Research’te şu anda yönetici ekonomist olan Momma, Reuters’e verdiği demeçte, “Şahsen, BOJ’in olumsuz oranları terk etmesi ve hemen eğri kontrolünü vermesi gerektiğini düşünüyorum. Her ikisi de krizlere yanıt olarak gerekli adımlardır. Ekonominin artık bu kadar radikal adımlar gerektirmediği açıktır.” sözlerini dile getirdi.

Momma, BOJ’in Japonya’nın ekonomik genişlemesini uzatarak halkın en çok istediği şeyi başardığını, işsizlik oranını düşük seviyelere çekerek maaşları yukarı çekmesini sağladığını söyledi.

Bu nedenle, BOJ’in %2’lik enflasyona ulaşmada ısrar etmesinin artık güçlü bir sebebi olmadığını belirterek, bankaların uzun süreli rahatlama maliyetlerine daha fazla odaklanması gerektiği çağrısında bulundu.

Tüketimin zayıf kaldığını, çünkü hanehalklarının yatırımlarının geri dönüşünü beklemeyeceklerini, üstelik çok düşük oranların ise firmaları aşırı yatırım yapmaya teşvik ettiğini söyledi ve ekledi: “BOJ, koyduğu fiyat hedefine ulaşmaya çok önem veriyor. Bunu değiştirmesi ve politikasının ekonomiyi ve finansal gelişmeleri nasıl etkilediğine incelemeye daha fazla ağırlık vermesi gerekiyor”.

Ancak o zaman, BOJ, politika çerçevesine önemli ölçüde ince ayarlamalar yapıp, son derece kolay politikadan bir çıkış arayışına girebileceğini belirtti.

Getiri eğrisi kontrolü (YCC) politikası kapsamında, BOJ kısa vadeli oranları yüzde 0,1 ve 10 yıllık tahvil faizini yüzde sıfır civarında yönlendirmektedir.

Devasa alım, tahvil piyasası likiditesini tükettiğinden, geçen ay merkez bankası, uzun vadeli getirilerin Merkez Bankası hedefleri etrafında daha esnek bir şekilde hareket etmesine izin vermek için politikalarına yön verdi.

Ayrıca, ilk kez, “uzun bir süre” için faiz oranlarını “çok düşük” tutmaya söz vererek, gelecekteki faiz oranı hareketlerine dair ileriye dönük bir yol haritası benimsediğini dile getiren Momma, ekledi: “BOJ’in politikasının küçük çaplı ince ayarlarında neler yapabileceği konusunda pek bir şey kalmadı.” sözlerini dile getirdi.

Haber Kaynağı: Reuters (Tokyo), Haberi Bildiren: Leika Kihara, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Posted in Ekonomi

İtalya Başbakan Yardımcısı Salvini, hükümetin piyasa saldırılarına karşı duracağını söyledi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gram altın 230 TL'den işlem görüyor 19 Mart 2019, 09 50
Posted in Altın

Gram altın 230 TL’den işlem görüyor – 19 Mart 2019, 09:50

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - TBMM 27. dönem 2. yasama yılı bugün başlıyor
Posted in Türkiye

TBMM 27. dönem 2. yasama yılı bugün başlıyor

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Merkez Bankası, bugünkü repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 20 milyar TL verdi - 19 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Merkez Bankası, bugünkü repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 20 milyar TL verdi – 19 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz - Dolar:TL 5,4340 seviyesinde işlem görüyor - 03.01.2019
Posted in Döviz

Dolar/TL 5,4340 seviyesinde işlem görüyor – 03.01.2019

Haberin Devamı