“Çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı korumaya devam edeceğiz” – Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı “Çelik ve alüminyum ihracatçılarımızın menfaatini,hukuka aykırı uygulamalara karşı uluslararası platformda savunmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Ticaret Bakanlığı:”Çelik ve alüminyum ihracatçılarımızın menfaatini,hukuka aykırı uygulamalara karşı uluslararası platformda savunmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“10 Ağustos 2018 tarihinde, sosyal medya aracılığıyla ABD yönetimi tarafından yapılan duyuruda, ülkemizden yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerinin sırasıyla %20 ve %50’ye çıkarılacağı açıklanmıştır.

Bilindiği üzere, ABD tarafından alüminyum ve çelik ithalatında 23 Mart 2018 tarihinde tüm ülkelere karşı sırasıyla %10 ve %25 ek vergi uygulaması yürürlüğe konulmuştur.

Ek gümrük vergisine konu demir çelik ve alüminyum ürünlerinde ABD’ye ihracatımız, 2017 yılında 1,1 milyar dolar olup, aynı yıl 157 milyar dolar tutarındaki toplam ihracatımız içindeki payı % 0,7’ye (binde 7) tekabül etmektedir. Bahse konu ürünlerde ABD’den 2017 yılı ithalatımız 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır.

ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır.

Türkiye, kendi ticaret politikasını Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun şekilde belirlediği ve uyguladığı gibi, diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı titizlikle riayet etmelerini beklemektedir.

Tüm ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta Dünya Ticaret Örgütü olmak üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır.”

Haber Kaynağı: Business HT

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Putin, Rusya’nın uluslararası ticarette kullandığı para birimlerini çeşitlendirmesi gerektiğini söyledi
Posted in Ekonomi

Putin, Rusya’nın uluslararası ticarette kullandığı para birimlerini çeşitlendirmesi gerektiğini söyledi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi günü düşüşle tamamladı
Posted in Borsa

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü düşüşle tamamladı

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Brent petrolün varil fiyatı - 15 Şubat 2019, 09-30
Posted in Piyasalar

Brent petrolün varil fiyatı – 15 Şubat 2019, 09:30

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz Kur Fiyatları - 28 Şubat, 12-00
Posted in Döviz

Döviz Kur Fiyatları – 28 Şubat, 12:00

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - ABD, Meksika ile NAFTA anlaşmasına vardı, ve Kanada’ya anlaşma için baskı uygulamakta
Posted in Ekonomi

ABD, Meksika ile NAFTA anlaşmasına vardı, ve Kanada’ya anlaşma için baskı uygulamakta

Haberin Devamı