Çin, İngiltere ile ticaret ilişkilerini ‘tam olarak güçlendirmek’ istiyor

DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Çin, İngiltere ile ticaret ilişkilerini ‘tam olarak güçlendirmek’ istiyor

DovizBulteni.com Ülke Avrupa Birliği’nden ayrılmaya hazırlanırken İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox’ u ziyaret eden Çin Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in İngiltere ile ticaret ve iş ilişkilerini “tam olarak güçlendirmek” istediğini belirtti.

İngiltere, önümüzdeki yıl AB’den ayrılmaya hazırlanırken, Çin şirketlerine iş ve ticaret için tamamen açık olduğunun altını çizen güçlü bir mesaj verdi; ve Çin, Brexit sonrası İngiltere ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamak isteyen ülkelerin başında geliyor.

Geçtiğimiz ay Çin, Brexit sonrası serbest ticaret anlaşması konulu İngiltere müzakerelerini sundu.

Pekin’de Fox ile bir araya gelen Hu, Fox’a Çin’in İngiltere’yle ilişkilerine büyük önem verdiğini ve her zaman ilişkiyi “son derece önemli bir konumda” belirlediğini söyledi.

Hu, “ekonomik ve ticari alanlarda işbirliğini tam olarak güçlendirmek” için İngiltere ile çalışmaya istekli olduğunu ekledi.

While a trade pact with China would be a political win for Britain’s government, formal talks cannot begin until it officially leaves the EU. Free trade talks typically take many years to conclude.

Çin’le ticaret anlaşması, Britanya hükümeti için siyasi bir kazanç olsa da, resmi müzakereler resmi olarak AB’yi terk edene kadar başlayamaz. Serbest ticaret görüşmelerinin genellikle sonuçlanması uzun yıllar alır.

Fox 23 Ağustos Salı günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin AB’den ayrıldıktan sonra dünyanın geri kalanıyla olan ticaret bağlarını artırmak istediğinden, ihracatın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 35’ini artırmayı hedeflediğini, ancak hedefe ulaşmak için herhangi bir zaman dilimi vermediğini söyledi.

Önde gelen bir Brexit destekçisi olan Fox, son iki yıl boyunca, Brexit sonrası Britanya’nın diğer ülkeler için ticaret ortağı olarak daha ileriye gitmesi ve gelecekteki muhtemel ticaret görüşmelerinden önce ön müzakereleri sürdürmek için dünyayı dolaşarak çok zaman geçirdi.

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Brisitish Petroleum (BP)- Küresel enerji talebi 2040’a kadar üçte bir oranında artacak
Posted in Piyasalar

Brisitish Petroleum (BP): Küresel enerji talebi 2040’a kadar üçte bir oranında artacak

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Fransa, Brexit sonrası AB deniz ticaret bağlantıları önerisinde yer almamasına öfkeli

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - (AA) Brent petrol 53,79 dolardan işlem görüyor
Posted in Piyasalar

Brent petrol 53,79 dolardan işlem görüyor, 31 Aralık 2018

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar Döviz - Döviz kurları - 07.01.2019, 12-00
Posted in Döviz

Döviz kurları – 07.01.2019, 12:00

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Piyasalarda gün sonu - 5 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün sonu – 5 Mart 2019

Haberin Devamı