Çin medyası, ABD’yi eleştirmeyi sürdürüyor

PiyasaEndeksi.com – Çin devlet medyası, bir yandan Çin ekonomisinin güçlü bir biçimde ayakta kaldığına okuyucuları ikna etmeye çalışırken, öte yandan da Cumartesi günü ABD ile olan ticari gerginliğe dair eleştirilerini sürdürdü.

Çin’in en çok okunan gazetesi Halkın Günlüğü’ndeki yorumlar, Amerika’yı Çin ticaretinde küresel ticaret kurallarına aykırı hareket eden bir boğaya benzetirken, Çin’in “Dünyada hala en iyi performans gösteren, en umut verici ve en inatçı ekonomilerden biri olduğunu” söyledi.

Yorumlar iki ülke arasındaki ticaret gerilimi arttıkça ortaya çıkıyor. Çin, bu hafta ABD’nin ithal ettiği Çin mallarına yönelik misilleme niteliğinde 16 milyar$ değerinde %25 daha fazla gümrük vergisi getireceğini söylemişti.

Bir yorumda, ABD “uluslararası ticaret kurallarına kaba bir yaklaşımla uymamak”la suçlandı, ve “İçgörüsü olan insanlar, ‘ilk önce Amerika’ nın aslında çıplak bir kişisel çıkar olduğunu, kendi gücünün avantajından yararlanan bir zorbalığı, tek taraflı olarak, kurallara meydan okumak için kullanabileceğini bilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bir başka yorumda da Çin ekonomisinin istikrarlı olduğu ve bu şekilde kalması beklendiği ifade edildi.

Bu yılın ikinci yarısında, “kapsamlı reformların derinleştirilmesi sürekli fayda sağlayacaktır.” ifadelerine yer verilirken, Çin’in iç talepteki artışın yanı sıra kurumlar vergisi ve harçlarını kesmeye yönelik adımlar atabileceği de dile getirildi.

Bu ve diğer politikalarla, “Çin pazarı tamamen yeni bir cazibe merkezi haline gelecektir” denildi.

Halkın Günlük gazetesinde bir başka yorumda, tarım bakan yardımcısı Han Jun,  bir ticaret savaşının patlak vermesi durumunda, birçok ülkenin  “Amerikan tarım ürünlerinin yerini Çin pazarının alması” hususunda tamamen istekli olduğunu ve alabildiğini dile getirdi.

Bakan ayrıca, Amerikan gümrük vergilerinin Çin’e olan etkisinin “son derece sınırlı” olacağını söyleyerek başbakan yardımcısına da atıfta bulundu, fakat ABD’nin tarım sektörünün bu savaşın etkilerini doğrudan hissettikleri ve hissedecekleri bir ticaret savaşı ile karşı karşıya oldukları konusunda uyardı.

Bu haftanın başlarında, Çin devlet medyası Amerika Birleşik Devletleri’ni Çin mallarına ilave gümrük vergileri uygulamak üzere harekete geçtiği için “mafya zihniyeti”ne sahip olmak ile suçladı. Raporlar, Pekin’in bu savaşta rakibine karşı savaşmak için gerekli tüm araçlara sahip olduğunu söyledi.

Haber Kaynağı: Reuters (Shangai), Haber Sahibi: Alexandra Harney, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Piyasalarda gün ortası - 22 Şubat 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün ortası – 22 Şubat 2019

Haberin Devamı
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün ortası – 6 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz - TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları - 10.01.2019, 15-30
Posted in Döviz

TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları – 10.01.2019, 15:30

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

BREXİT sonrasında Avrupa Birliği İngiltere’ nin yeni gümrük vergisi planlarına ait temel unsurları geri çevirdi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Kapalıçarşı'da Altın Fiyatları - 5 Mart 2019
Posted in Altın

Kapalıçarşı’da Altın Fiyatları – 5 Mart 2019

Haberin Devamı