Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, kazanç eğrisi endişeleri arasında faiz oranlarını yeniden artırmak yöneliminde

PiyasaEndeksi.com – Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Robert Kaplan, merkez bankasının, ekonomik büyümeyinin ne yavaşladığı ne de alevlendiği seviye olan, nötr seviyeye ulaşılıncaya kadar faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi gerektiğini, ve bu nokta ulaşıldıktan sonra bir ara verilebileceğini söyledi.

Kaplan, Salı günü yayınlanan ekonomi ve para politikası üzerine bir makalede, “Daha sonra hangi adımların atılmasının uygun olacağına dair karar vermek adına, ben, bir adım geriye gitmek ve ekonomiye bakış açısını değerlendirmek ve hazine getiri eğrisinin seviyeleri ve şekli de dahil olmak üzere bir dizi diğer faktörlere göz atmak eğiliminde olurdum.” sözlerini dile getirdi.

Bir sonraki 2020 para politikasına oy veren Kaplan, gelecekteki faiz artırımlarına karşı temkinli yaklaşımı destekleyen bölge başkanları korosundan bir ses. Atlanta’daki Raphael Bostic, Minneapolis’teki Neel Kashkari ve St. Louis’deki James Bullard da merkez bankasının ihtiyatlı bir şekilde yürümesi gerektiğini savunmak için bu yılki Hazine getiri eğrisini kullanmaktadır.

FED’in nötr’de durup durmayacağına yakında karar vermesi gerekecek. Kaplan’ın tahminine göre, merkez bankası, denge seviyesine ulaşmadan önce yalnızca üç veya dört kez daha fazi artırımına gidecek. Bazı bölgesel liderler o sırada bir mola verilmesi gerektiğini savunurken, merkez bankasının sözde nokta projeksiyonlarındaki orta seviye yetkililer, komitenin önümüzdeki yıldan başlayarak oranları sınırlayıcı bölgeye itmesini bekliyor.

Kaplan, “Federal fon oranını yükseltmemiz gereken hızı değerlendirecek olduğumda, ABD Hazine getiri eğrisini dikkatlice takip ediyor olacağım. Kısa-vadeli Hazine verilerinin uzun-vadeli olanlarının üzerinde bir artış gösterdiği bir getiri eğrisi, tarihte her zaman durgunluğun habercisi olmuştur.” dedi, ve ekledi: “Tersine bir getiri eğrisinin önemini indirgemiyorum”.

Kaplan’ ın daha önce paylaştığı endişesine, Atlanta FED Başkanı Bostic Pazartesi günü düzenlenen bir soru-cevap oturumu sırasında “Size söz veriyorum, eğriyi bilerek tersine çevirecek hiçbir şey için oy vermeyeceğim ve eğride daha ileri gittikçe bununla yüzleşmeyeceğimi umut ediyorum” dedi, ve ekledi: “Piyasa, piyasanın yaptığı işi yapacak, ve biz de dikkat etmeli ve tepki vermeliyiz.”

Haber Kaynağı: Bloomberg, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - New York borsası güne kayıpla başladı - 26 Şubat 2019
Posted in Borsa

New York borsası güne kayıpla başladı – 26 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Serbest piyasada döviz açılış fiyatları - 8 Şubat 2019
Posted in Döviz

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları – 8 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa, günün ilk yarısını yükselişle kapattı - 28 Ocak 2019
Posted in Borsa

Borsa, günün ilk yarısını yükselişle kapattı – 28 Ocak 2019

Haberin Devamı
Dovizbulteni.com - Piyasalar - Küresel piyasalar, Fed tutanaklarına odaklandı 20 Şubat 2019
Posted in Piyasalar

Küresel piyasalar, Fed tutanaklarına odaklandı – 20 Şubat 2019

Haberin Devamı
Döviz Bülteni - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda- 'uzun bir zaman' faiz oranı artırımı yok
Posted in Ekonomi

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda: ‘uzun bir zaman’ faiz oranı artırımı yok

Haberin Devamı