Ekonomistler, Trump yeni tarifler uyguladığı taktirde, Çin GSYİH’nin zora gireceğini söylüyor

PiyasaEndeksi.com – ABD ve Çin’in birbirini tehdit ettikleri tarifeler, eğer hayata geçirilirse, Çin’in ekonomisinin önümüzdeki yıl daha sert bir şekilde yavaşlamasına neden olacak, ki bu senaryo bu hafta devam edecek olan müzakerelerin yüksek önemini vurgulamakta.

Bu ayki Bloomberg anketine katkı sağlayan 16 analistin ortalama tahminine göre devam eden ticaret çatışması, ABD’nin 200 milyar dolarlık Çin malına ek tarifeler koyma tehdidi hayata geçerse, ve Çin Amerika’dan yapılan 60 milyar dolarlık ithalatla misilleme yaparsa, Çin’in ekonomik büyümesini bu yıl 0.2 puan ve 2019’da 0,3 puan düşürecek.

Çin’in 12 trilyon dolar’dan büyük ekonomisi gelecek yıl % 6,3 oranında büyüme kaydedecek, bu yılki beklenen büyüme oranı olan % 6,6’dan biraz daha düşük olacak. Bu, diğer büyük ekonomilerden hala daha hızlı olsa da, daha yavaş büyüme, ülkenin 2020 yılına kadar on yıl içinde Çin ekonomisinin büyüklüğünü ikiye katlama amacına ulaşmasını engelleyecektir.

Hong Kong’da ING Bank NV’deki Çin ekonomisti Iris Pang, “Ticarete verilen zarar sadece ihracat yoluyla değil, aynı zamanda küresel tedarik zincirlerini de bozacak” dedi ve Çin fabrikalarının belirsizliklerin ötesinde yatırım yapmaya ve büyümeye isteksiz davranacağını sözlerine ekleyerek, “Eğer 200 milyar dolarlık ürün üzerindeki tarifeler işleme konulursa, hükümet mali teşvik ve parasal genişleme sürecini hızlandıracak ve zararı azaltacak bir miktar önlemler alacaktır.” dedi.

Hükümet, daha fazla altyapı projesi ve vergi indirimleri de dahil olmak üzere büyümeyi destekleyecek bir dizi tedbiri zaten duyurdu. Yetkililer bu hafta ABD ‘ye iki aydan fazla bir süredir gündemde yer alan görüşmeler nezdinde ilk büyük müzakereler için giderken, bir sonraki tarife turu 6 Eylül’ de başlayabilir ve Başkan Donald Trump Çin’den ithal edilen neredeyse tüm ürünlere ek gümrük vergisi uygulamakla tehdit etmekte.

Çin Merkez Bankası, bu yıl üç kez bankalar için rezerv oranlarını kestirerek, hedeflenen sektörlere likidite enjekte etmek için çaba sarf etmiştir ve ekonomistler bunun Merkez Bankası tarafından ikinci yarıda tekrar yapılacağını öngörmektedir. Hükümet ayrıca harcamaları artırdı ve altyapı inşaatlarını hızlandırmak için yerel yönetimlere daha hızlı tahvil satma çağrısında bulundu.

Ekonomistler bu önlemlerin etkili olmasını bekliyorlar. Ankete göre, altyapı yatırımlarının büyümesi, ilk yedi ayda kayda geçen % 5,7′ lik düşük seviyelerden tüm yıl için % 7,4’e yükselecek.

Ancak, hükümetin borçlanma ve emlak fiyatları üzerindeki kontrolleri diğer harcama türlerine ağırlık vermeye devam edecektir. İktisatçıların ortalama tahminlerine göre, gayrimenkul geliştirme ve üretim için sabit kıymet yatırımı, bir önceki yıla kıyasla % 8,5 ve % 7 oranında artacak, ki Ocak-Temmuz ayları arasında kayda geçen artış hızından daha yavaş bir değer bu.

Haber Kaynağı: Bloomberg, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan- Kaşıkçı cinayetine ait kayıtlar AB ülkelerine verildi
Posted in Dünya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kaşıkçı cinayetine ait kayıtlar AB ülkelerine verildi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Angela Merkel bir sonraki ECB şefinin kim olacağına henüz karar vermedi
Posted in Ekonomi

Angela Merkel bir sonraki ECB şefinin kim olacağına henüz karar vermedi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Makaleler - ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) Nedir? Hangi Ürünlerde ÖTV Uygulanır?
Posted in Makaleler

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) Nedir? Hangi Ürünlerde ÖTV Uygulanır?

Haberin Devamı
Posted in Türkiye

Yeni sistemin ilk YAŞ toplantısı başladı

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

ABD ve Çin yetkilileri, ticaret görüşmeleri için 22-23 Ağustos’ta bir araya gelecek

Haberin Devamı