Erdoğan dövizdeki yükselişten çıkış yolunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu’nun Ünye ilçesinin ardından memleketi Rize’ye geldi. Erdoğan burada kendisini bekleyen vatandaşlara seslendi. Erdoğan, ABD ile gerginleşen ilişkilerde ABD’nin tutumunu eleştirdi. ABD’nin Brunson üzerinden yaptığı hamleleri değerlendiren Erdoğan, “Biz stratejik ortağız. Böyle davranan ABD bizi üzmüştür. Bizi tehditle bir yere çekmeye çalışan ABD kusura bakmasın. Biz hukuk devleti olarak hukukun dışına çıkmayız” dedi. Erdoğan daha sonra partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan burada ABD’nin Brunson üzerinden tehditte bulunduğunu açıkladı. Erdoğan, ABD’yi çok sert sözlerle eleştirdi, “Tehdit ediyor ya, yarın 18.00’a kadar göndereceksiniz diyor. Biz Çatladıkapı ülkesi değiliz” ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, ABD ile gerginleşen ilişkilere değindi, “Bunlar ülkemize karşı başlatılan ekonomik savaşın füzeleridir, gülleleridir. Biz önlemlerimizi aldık alıyoruz. Önemli olan bunu ateşleyen elleri kırmaktır.” dedi. Erdoğan Brunson’un tutukluluğu sonrası ABD’nin Türkiye’yi tehdit ettiğini belirterek, “Tehdit ediyor ya, yarın 18.00’a kadar göndereceksiniz diyor. Biz Çatladıkapı ülkesi değiliz” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

 

KILIÇDAROĞLU’NA DOLAR ELEŞTİRİSİ

“Biliyorsunuz dolar kuru üzerinden ülkemizin üstünde kara bulutlar dolaştırılmaya çalışılıyor. Bunlar ülkemize karşı başlatılan ekonomik savaşın füzeleridir, gülleleridir. Biz önlemlerimizi aldık alıyoruz. Önemli olan bunu ateşleyen elleri kırmaktır. Daha önce bu elleri çok kez kırdık zaten. Sanıyorlar ki bu millet döviz kurlarına teslim olacak. Biz birilerinin bize saldırısını anladık da, ey Kılıçdaroğlu sana ne oluyor? Sayın Genel Sekreter Hamzaçebi’ye teşekkür ediyorum. Genel Başkanı onu anlamamış. Sayın Kılıçdaroğlu ağızınla kuş tutsan avucunu yalarsın. Sen zannediyor musun, bu döviz baronlarının yanında yer aldığında sana pare verecekler. Bunca zamandır girdin kaybettin, girdin kaybettin hala koltuğu bırakamadın. Ama koltuk seni bıraktı. Şimdi de döviz baronları ile hareket ediyorsun, sana oradan bir şey mi gelecek? Biz yolumuza kararlılık ile devam edeceğiz. Cevaplarını yine vereceğiz.”

 

“ÜLKEMİZE TEHDİT POLİTİKASI GÜDÜP İFLAH OLAN SİYASETÇİ YOKTUR”

“Türkiye gibi bir ülkeyi küçük hesaplar uğruna karşılarına alanlar, bunun bedelini hem bölgemizde hem de kendi siyasetlerinde ödeyeceklerdir. Ülkemize karşı tehdit politikası güdüp iflah olan bir siyasetçi yoktur. Bu milletin ahını alan belasını bulmuştur. Kim sabrederse zafere ulaşır. Sabredeceğiz, mücadelemizi sürdüreceğiz, zafere erişeceğiz. Saflarımızda delik açtırmayalım.”

 

” ‘18.00’E KADAR GÖNDERECEKSİNİZ’ DEDİLER!”

“Suriye’deki terör koridoruna ses çıkarmasak bugün bu sıkıntıları yaşamıyor olacaktık. Bu oyun önümüze geldiğinde biz asla boyun eğemeyiz dedik. Tehdit ediyor ya, yarın 18.00’a kadar göndereceksiniz diyor. Biz çatladıkapı ülkesi değiliz ya. 15 Temmuz’dan bir gün önce 2,8 olan dolar kurunun dün itibarı ile 6 lira üzerinde olamaz. Tüm büyük yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz, ortada krize giren, batan bir ülke yok. Ekonominin gerçek durumunu sıkıntıları ile, başarıları ile biliyoruz. İşadamları ile her gün konuşuyoruz. Benim işadamlarım Kılıçdaroğlu değil ki. Ben bu vesile ile Bahçeli’ye de teşekkür ediyorum. Yerli ve milli olanlar burada kendini ortaya koyuyor. Mesele bu. Millilik. Hedef ve istikamet aynı olunca konuştuklarınız uyuşuyor, örtüşüyor. Birileri bir yerlere hala çekmeye çalışıyorsa onlara diyecek bir şey yok. Hepimiz aynı gemideyiz ya. Bu ülkenin ve milletin en büyük düşmanları, ‘Ekonomi kötüye gidiyor, biraz daha sarsılırsak Erdoğan’dan kurtuluruz’ diyen kifayetsizlerdir.”

 

“BU OYUNDAN ÇIKIŞIN YOLU ÜRETİMDİR, FAİZİ DÜŞÜRMEKTİR”

“Bir süredir süren kur oyunu dün zirveye çıkmış, milletimiz duruşunu göstermiştir. Ülkemiz bu oyunun sarmalından en kısa sürede çıkacaktır. Bu oyundan çıkışın yolu üretimdir, faizi minimize etmektir. Faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir sömürü aracıdır. Ne yaparsanız yapın, ekonomideki hedeflerimizi gerçekleştirmekten geri durmayacağız. Terörle mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Irak ve Suriye politikamızdan geri adım atmayacağız. Bayrağımızın dalgalanmasına engel olamayacaksınız.”

 

“TİCARETİMİZİ YERLİ PARA ÜZERİNDEN YAPACAĞIZ”

“Devlet olarak alacağımız tedbirler üzerinde bakanlarımız çalışıyor. Ticaretimizi yerli para üzerinden yapmaya hazırlanıyoruz. Avrupalı ülkeler de bu dolar tehdidinden çıkmak istiyorsa onlarla da bunu yapmaya hazırız. Tüm dünyaya ekonomik savaş ilan eden, yaptırım tehditleriyle ülkeleri haraca bağlayan bu düzeni asla kabul etmiyoruz. Cezaymıs, kurmuş, dövizmiş, yaptırımmış hiçbiri umrumuzda değil. Biz bugünlere milletimizle geldik. Bizim krizden çıkış formülümüz budur. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Savunma sanayisinde bunu yaptık. Şimdi de bunu yapacağız. İhracatta bunu yaptık. Turizmde 40 milyona gidiyoruz. Haberler güzel. Diğer alanlarda da bunu yapacağız. Bize parmak sallayanları pişman edeceğiz.”

 

ERDOĞAN, TOPLANTI ÖNCESİ VATANDAŞLARA SESLENDİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Toplantısı öncesi memleketi Rize’de hemşehrilerine hitap etti. Erdoğan, ABD’ye yüklendi, “ABD stratejik ortağı olan Türkiye’ye sırtını dönüyorsa kusura bakmasın. Bu Türkiye’yi bir tane papaza değişiyorsa kusura bakmasın. Biz bu yolda emin adımlarla yürüyoruz. Biz stratejik ortağız. Böyle davranan ABD bizi üzmüştür” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Business HT

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa şirketlerinin piyasa değeri - 7 Şubat 2019
Posted in Borsa

Borsa şirketlerinin piyasa değeri – 7 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı 16 Ocak 2019
Posted in Borsa

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı – 16 Ocak 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz kurları 11 Şubat 2019, 12 00
Posted in Döviz

Döviz kurları – 11 Şubat 2019, 12:00

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Ekim 2018- TÜİK
Posted in Ekonomi

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Ekim 2018

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Piyasa güne artı rezervle başladı - 09.01.2019
Posted in Piyasalar

Piyasa güne artı rezervle başladı – 09.01.2019

Haberin Devamı