Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’in önündeki yol kolay olmayacak

DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'in önündeki yol kolay olmayacak

DovizBulteni.com Yaz tatilleri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için Elysee Sarayı’nda işler ısınmaya başlıyor.

Macron, yönetim kurulu ile, 2019 bütçesinden beklenen kesintilerden ekonomik ve sosyal politika değişikliklerine kadar yeni bir reform serisi hazırlamak için, meclis tatilinden bu yana ilk defa Çarşamba günü bir araya geldi.

Ancak 40 yaşındaki lider, inatçı yüksek işsizlik ve durgun büyümenin gölgesinde kalan 2017 seçimlerindeki sert düşüşü sonrasında, engellerle karşılaşabilirdi. Macron’un onay notu düşük seviyededir ve Le Monde gazetesinin yayınladığı bir videoda Mayıs Günü protestosunda özel korumalarının eylemcileri tartaklama videoları ile de bu olumsuz duygu hala canlıdır.

Bir sonraki bütçede belirlenen öncelikler, Avro bölgesinin en büyük ikinci ekonomisi için önemli olacak. Fransa ekonomisinin motoru olan Tüketici harcamaları, Fransa ekonomisinin hala itici gücü – Almanya ve Avrupa Birliği’ ni takiben, Fransa ekonomisinde ikinci çeyrekte yüzde 0.2’lik bir büyüme bekleniyor. Ve başkan için daha ciddiye alındığında, işsizlik oranı Macron’un göreve geldiği zamana kıyasla hala 0.2 puan daha düşük.

Bütçe tartışmaları, eğitim, güvenlik ve savunma harcamalarını korurken konut, sosyal harcamalar ve diğer alanlarda kesintilere yol açacak şekilde düzenlenmiştir. Hükümetin Eylül ayında tasarının ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

Önümüzdeki çeyrekte yapılması planlanan reformlar arasında, işlevsiz acil durum sağlık sisteminin gözden geçirilmesi, en muhtaç insanlara sağlanan faydaların nasıl dağıtıldığını değiştirmek için bir “yoksulluk stratejisi”, maaş gelirlerinden gelir vergisinin doğrudan düşürülmesi için tartışmalı bir plan ve iş geliştirme etrafındaki kuralları gevşetmek için devasa bir yasa tasarısı yer alıyor. Hükümet aynı zamanda en büyük savaşının ne olacağı konusunda vitesi yükseltiyor: Emeklilik sistemini yeniden yazıyor.

15 ay önce göreve geldiğinde, Macron, daha gevşek iş kanunları, daha ağır işsizlik ödeneği yükümlülükleri, ulusal demiryolu şirketi organizasyonunun revizyonu ve yeni bir servet vergilendirme sistemi gibi reformlar yapmaya başladı. Beklenmedik bir şekilde, en zorlu reform, bodyguard skandalından sonra Elysee sarayına yeni bir düzenleme getirmek olabilir.

26 yaşındaki özel danışman Alexandre Benalla’nın adını taşıyan “Benalla Affair” – Macron’u ateşe verdi ve Elysee’nin spot ışığında işlevsizliğini sağladı. Macron’un ofisindeki bir yetkili, 365 oda sarayının dönüşümü ve 820 çalışanının alışkanlıklarının dokunulmaz olduğunu kanıtlayabilir.

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Dolar 5,4480 TL'den alıcı buluyor - 11 Mart 2019, 09-50
Posted in Döviz

Dolar 5,4480 TL’den alıcı buluyor – 11 Mart 2019, 09:50

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Dolar 5,3090 TL'den alıcı buluyor - 26 Şubat 2019
Posted in Döviz

Dolar 5,3090 TL’den alıcı buluyor – 26 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - IMF'nin Almanya için büyüme tahminini düşürmesi bekleniyor- Die Zeit
Posted in Ekonomi

IMF’nin Almanya için büyüme tahminini düşürmesi bekleniyor: Die Zeit

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz Kur Fiyatları - 28 Şubat, 12-00
Posted in Döviz

Döviz Kur Fiyatları – 28 Şubat, 12:00

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - İngiliz parlamentosu, revize edilmiş Brexit anlaşmasını da reddetti
Posted in Dünya

İngiliz parlamentosu, revize edilmiş Brexit anlaşmasını da reddetti

Haberin Devamı