İngiliz The Guardian gazetesinden Brunson krizine dair ilginç iddia

İngiliz The Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında NATO zirvesi sırasında yapılan görüşmede bir yanlış anlaşılma yaşandığını ve krizin bu nedenle büyüdüğünü öne sürdü. Gazetenin haberinde, Mike Pence’in Brunson konusunda devreye girmesinin de krizi tırmandırıcı bir etki yaptığı ifade edildi

Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li rahip Andrew Brunson’un durumuyla ilgili Türkiye ile ABD arasında yaşanan krize ilişkin İngiliz gazetesi The Guardian’dan yeni bir iddia geldi.

Gazetede Martin Chulov imzasıyla yayınlanan ve ‘Ankara’daki karar mercilerine yakın bir Türk gözlemciye’ dayandırılan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay yapılan NATO zirvesinde bir araya gelerek konuyla ilgili fikir alış verişinde bulundu. Ancak iki lider arasındaki konuşma ABD Başkanı Trump tarafından yanlış anlaşıldı.

İddiaya göre, iki liderin görüşmesinin ardından Trump, İsrail’de tutuklu bulunan Türk vatandaşı Ebru Özkan’ın serbest bırakılmasının ardından Brunson’ın serbest bırakılacağı konusunda bir anlaşma yaptığına inandı. Erdoğan ise ABD’li rahibin ev hapsine alınmasını onayladığını düşündü.

Haberde görüşme sırasında sadece iki liderin ve bir de çevirmenin bulunduğu belirtilirken, ABD Başkan Yardımcısı Pence’in devreye girmesinin ardından krizin büyüdüğü öne sürüldü. Pence’in meseleyi Trump’ın evanjelik tabandan aydığı oyla ilişkili olarak değerlendirdiği ve ara seçimler nedeniyle harekete geçtiği belirtildi.

Haber Kaynağı: Business HT

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Posted in Ekonomi

Konut Satış İstatistikleri, Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Benzin ve Motorin'de indirim
Posted in Ekonomi

Benzin ve Motorin’de indirim

Haberin Devamı
Posted in Dünya

Trump’ ın avukatı Rudy Giuliani: “Trump azledilirse, Amerikan halkı ayaklanır”

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Avrupa borsaları haftaya yükselişle başladı - 4 Mart 2019
Posted in Borsa

Avrupa borsaları haftaya yükselişle başladı – 4 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Avrupa borsaları günü yükselişle kapattı 13 Şubat 2019
Posted in Borsa

Avrupa borsaları günü yükselişle kapattı – 13 Şubat 2019

Haberin Devamı