İngiltere, bankaların risksiz’ AB borç stoğunun Brexit ile etkilenebileceğini söyledi

DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - İngiltere, bankaların risksiz’ AB borç stoğunun Brexit ile etkilenebileceğini söyledi

DovizBulteni.com İngiltere, bir “anlaşma olmayan” Brexit durumunda, Londra’da faaliyet gösteren Avrupa Birliği bankalarını daha riskli AB devlet tahvillerinin envanterine karşı sermaye tutmaya başlamaya zorlayabilir.

İngiltere’nin önümüzdeki Mart ayında Avrupa Birliğinden ayrılmasına ilişkin hazırlıkların bir parçası olarak, maliye bakanlığı Brexit’in ilk gününde yasal bir boşluktan kaçınmak için mali düzenlemeler gibi AB kurallarının İngiltere ulusal yasalarına aktarılmasına yardımcı olmak için bir “kanun hükmünde kararnameler” yayınladı.

AB’deki bankalar, sıfır risk ağırlığı olarak bilinen kural gereği, kendi iç borçlarının “risksiz” olduğu kabul edildiği için kendi devlet tahvillerine karşı sermaye tutmak zorunda değildir.

Hükümet geçen hafta Salı günü yayınladığı destekleyici yasalarında, İngiltere ‘nin AB bloğundan 2019 Mart ayında bir anlaşma olmadan terk etmesi halinde AB’ nin otomatik olarak bir “üçüncü ülke” haline geleceğini söyledi.

Bu, sıfır risk ağırlığı kuralının artık İngiltere’deki AB bankalarına uygulanmayacağı anlamına gelir.

Belgede, “Bu nedenle, bu destekleyici yasalar, EU27 için tercihli muameleyi kaldıracaktır.” Şeklinde ifade edildi.

Söz konusu bu destekleyici yasalar, Brexit’ten sonra blokta çalışan İngiliz bankalarını düzenlerken, AB tarafından da aynı değişikliğin yapılacağını kabul ediyor.

Maliye bakanlığı destekleyici bu yasaları sonbaharda meclise getirmeyi planladığını söyledi.

Maliye Bakanlığı, “Bu destekleyici yasaların amacı, İngiltere’nin AB dışındaki yeni konumunu yansıtmak ve bu yeni duruma yumuşak bir geçişi sağlamak dışında politika değişiklikleri yapmak değildir.” dedi.

Sıfır risk ağırlığı kuralı, bankacılık denetçilerinin Basel Komitesinden küresel bir standarda dayalıdır.

Euro bölgesi borç krizi sırasında Yunan, İrlanda, Portekiz ve İspanya hükümeti tahvillerinde görülen keskin bir bozulma, bu borcun riskli olabileceğini ve borç verenleri aşağı çekmek için “doom döngüsü” ni beslediğini gösterdi.

Kuralın küresel düzeyde değiştirilmesine yönelik çabalar, söz konusu konu, avro bölgesinde politik açıdan hassas olarak görülüyor; sermaye getirilerinin başlatılması, borç verenlerin sermaye gereksinimlerini en aza indirmek için daha düşük kredi notlarıyla hükümet tahvillerini tahliye etmesine neden olabilir.

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Beyaz Saray- Trump, Merkel telefon görüşmesinde ABD-AB ticaret görüşmelerini destekliyor
Posted in Ekonomi

Beyaz Saray: Trump, Merkel telefon görüşmesinde ABD-AB ticaret görüşmelerini destekliyor

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - TCMB'nin bugünkü döviz depo ihalesinde gelen teklif tutarı, 2 milyar 606 milyon dolar - 18 Mart 2019
Posted in Piyasalar

TCMB’nin bugünkü döviz depo ihalesinde gelen teklif tutarı, 2 milyar 606 milyon dolar – 18 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - JPMorgan- Erdoğan’ın Türkiye’yi mali krizden kurtarmak için sınırlı seçeneği var
Posted in Ekonomi

JPMorgan: Erdoğan’ın Türkiye’yi mali krizden kurtarmak için sınırlı seçeneği var

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - İstanbul Kapalıçarşı'da Altın Fiyatları 21 Şubat 2019
Posted in Altın

İstanbul Kapalıçarşı’da Altın Fiyatları – 21 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Dolar, Euro, Sterlin Döviz Kur alış satış fiyatları - 18 Mart 2019
Posted in Döviz

Serbest piyasada Dolar, Euro, Sterlin Kur Alış Satış Fiyatları – 18 Mart 2019

Haberin Devamı