İngiltere Öz Getiri Eğrisi, anlaşma olmadan Brexit sürecinin işletilebileceğine dair ipucu veriyor

PiyasaEndeksi.com – İngiltere’nin ticaret anlaşması olmaksızın Avrupa Birliği’nden çıkma riski, son aylarda İngiltere hükümet tahvili piyasasını da etkilerken, İngiliz Sterlin’inin bu hafta neredeyse bir yıl içindeki en düşük seviyesine gerilemesine sebep oldu.

Gelecekteki ekonomik aktivitenin ve büyümenin en net finansal piyasa sinyallerinden biri, devlet tahvillerinin “getiri eğrisi” dir, temel olarak kısa ve uzun vadeli piyasa borçlanma maliyetleri arasındaki yıllar ve hatta yıllar boyunca geleceğe uzanan farktır.

Sağlıklı, büyüyen bir ekonomide, gelecekteki “getiri eğrisi”ne doğru adım attıkça daha yüksek verim, zaman içinde büyümeyi ve daha yüksek enflasyonu açıklamak ile mümkün olabilecektir.

Bununla birlikte, bu getiri eğrisi düzleştiğinde, gelecekteki faaliyetlerle ilgili endişeleri işaret eder. Aynı zamanda, bankaların faiz marjlarını azaltarak kredilendirmeyi zorlama eğilimindedir.

Eğri negatif olduğunda veya “evrilmeler” olduğunda, bu durum sık sık tam teşekküllü durgunluğa veya ekonomik krize işaret eder.

Geçtiğimiz aylarda Birleşik Krallık için, özkaynak getiri eğrisi, her defasında piyasada bir “anlaşma olmadan” Brexit sürecinin işletilmesi ihtimali, ya da Brüksel ile Londra arasındaki gerginlikler konusunda kayda değer bir artış olduğu için düzleşti.

Tahvil ve bono yatırımcıları, Uluslararası Para Fonu, İngiltere Merkez Bankası ve dünyanın en büyük banka ve varlık yönetimi şirketlerinden bazılarının “sert Brexit” in ekonominin sağlığına zarar vereceğini kabul ediyorlar.

Bu hafta, örneğin, İngiliz hükümet tahvillerinin bilindiği gibi Gilts’daki iki ve 10 yıllık getiriler arasındaki fark, İngiltere ticaret bakanı Liam Fox’un anlaşma olmadan BREXIT sürecinin işletilmesine dair  kadar yüzde 60’a varan bir ihtimalin varlığına ihtimal vermesi sebebi ile, 58 puandan 52 baz puan daraldı.

Mizuho’nun hız stratejisi başkanı Peter Chatwell, “Gilt eğrisi, İngiltere ekonomisinin hem Brexit sürecinde hem de sonrasında karşı karşıya kalacağı karışıklığı yansıtıyor” dedi.

İngiltere’de iki yıl içinde düz eğime yakın eğim eğrisi:

2-10 yıllık Yaldız eğrisi 2018’in başlarında 78 baz puandan ve bir yıl önce 95 puandan (GB2YT = RR) (GB10YT = RR) düzleşmiştir.

Ve düzleşme eğiliminin ilerleyiş biçimi, Birleşik Krallık’ın beklentilerinin, ne tür bir Brexit’in pazarlık yapabileceğinin prizmasından giderek daha fazla görülmekte olduğunu göstermektedir.

Örneğin, İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Brexit’ten sorumlu bakan David Davis, Temmuz ayı başlarında istifa ederek Londra’nın Brüksel ile yaptığı müzakerelerin bakışını bulanıklaştırırken, 2-10 eğrisi bir haftada dokuz puan düzleşme ile 46 bp’ye geldi.

Brexit’in Haziran 2016’daki oylarından kısa bir süre sonra, 2008 mali krizinden bu yana en düz olanıydı.

Eğri daha sonra, Fox bu hafta konuşuncaya kadar, tekrar yükselişe geçmişti.

 

DÜNYA DÜZ

Elbette, yaldızlı hareketler, ABD Merkez Bankası’nın resmi faiz oranlarını sürekli olarak arttırdığı ABD liderliğindeki bir süreç olan küresel düzleşme eğrileri olgusunun bir parçasıdır. ABD 2-10 eğrisi yaklaşık 30 bps’ye çıktı ve giderek daha fazla tersine dönme eğiliminde görünüyor.

Eğri dönüşümü, kısa vadeli borçlanma maliyetlerinin uzun vadeli borçlardan yüksek olduğu bir durumdur. Geçtiğimiz 40 yılda, ABD Hazine eğrisinin her tersine çevrilmesi ekonomik durgunluğa yol açtı.

İngiliz kayıtları daha az geriye gider, ancak son yirmi yılda tersine dönmüş olan Gilt eğrisinin her üçte ikisinde İngiltere durgunluğa düştü. Üçüncüsünde ise bir daralma olmasa da, büyümede keskin bir yavaşlama görülmüştür.

3’te 2’sinde, ters bir getiri eğrisi İngiltere’de ekonomik durgunluk ile sonuçlandı:

Mizuho’dan Chatwell, Birleşik Devletler’deki ekonomik ve parasal politika döngüsünün çok daha fazla ilerlemesine rağmen, Birleşik Krallık eğrisinin ABD eşdeğerine göre tersine dönme ihtimalinin daha yüksek olduğunu tahmin ediyor. Son beş yılda artış oranı 7 kez %1,75-2’ye yükseldi.

BOE’nin son dönemde %0,75’e çıkması, on yıl içinde sadece ikinci faiz artırımıydı.

Bu nedenle, birçok kişi, Brexit’in İngiltere’nin ekonomik geleceğini bulanıklaştırarak, eğri üzerinde hayati bir etkiye sahip olduğuna inanmaktadır. BOE, toplantısının ardından, önümüzdeki iki yılın her birinde sadece birer potansiyel faiz artışına işaret etti.

392 milyar $ ‘lık Hermes Yatırım Yönetiminin bir fon yöneticisi olan Andrey Kuznetsov, Gilt eğrisini daha da düzleştirerek, yavaş yavaş yükselen faiz oranlarının iki yıllık getirileri artırdığını belirterek, “hem Birleşik Krallık hem de yurtdışındaki siyasi cephede artan belirsizliğin, 10 yıllık nokta için artan talebi destekliyor.” sözlerini dile getirdi, ve “İkisinin bir araya gelmesi ile, düzleşmeye devam edecek.” diye ekledi.

Haber Kaynağı: Reuters (Londra), Haberi Bildiren: Abhinav Ramnarayan, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Dış Ticaret İstatistikleri, Ekim 2018- TÜİK
Posted in Ekonomi

Dış Ticaret İstatistikleri, Ekim 2018

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Borsa, günün ilk yarısında yüzde 0,24 değer artışıyla 101.785,12 puana yükseldi - 11 Mart 2019
Posted in Borsa

Borsa, günün ilk yarısında yüzde 0,24 değer artışıyla 101.785,12 puana yükseldi – 11 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - Eğitim Harcamaları İstatistikleri, 2017
Posted in Ekonomi

Eğitim Harcamaları İstatistikleri, 2017

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Kim Kimdir - Biyografi - Turgut Özal
Posted in Kim Kimdir

Turgut Özal

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB'den döviz depo ihalesi - 6 Şubat 2019
Posted in Döviz

TCMB’den döviz depo ihalesi – 6 Şubat 2019

Haberin Devamı