İngiltere’nin, Brexit’ten sonra AB bankalarına kapıyı kapatmaya gücü yetmez

PiyasaEndeksi.com – İngiltere’nin, Brexit’ten sonra bloğun, bankaların ve sanayi yetkililerinin iyi bir ticaret anlaşması yapıp yapmadığına bakılmaksızın, Londra’nın küresel finansal etkisini korumaya çalışmasının ardından Avrupa Birliği bankaları ve yatırımcıları için kapıyı açık tutması bekleniyor.

Londra hükümeti finans alanındaki sinirler geçtiğimiz ay İngiltere hükümetinin AB ile “karşılıklı” düzenlemelere dayalı gelecekteki mali hizmetler ticaretini önerdiği sırada sıkıldı.

Bankacılar bunun, AB’nin İngiltere’ye geniş bir piyasa erişimi sağlamadığı takdirde, Londra’nın AB bankalarına yönelik olarak sınırlamalar getirmesi veya hatta tüm yabancı borç verenlerin muamelelerini sıkılaştırması anlamına geleceğinden endişe ediyordu.

“Fakat daha sonra Hazine bize bunun anlamına gelmediğini söylemiyor. Karşılıklılık Kenti çok sinirlendirirdi,” diye konuştu. Londra’daki üst düzey bir uluslararası bankacı, konunun hassasiyetinden kaynaklanan anonimlik durumundan bahsetmişti.

Hazinenin Salı günü hemen yorumu yoktu.

Söz konusu olan, dünyanın en liberal ve kazançlı finans hizmetleri ticaret rejimlerinden biridir.

Geçen ay yayınlanan hükümetin Brexit planına atıfta bulunan üst düzey bir finans sektörü yetkilisi, “Şehir herkesin oyun alanı olarak büyüdü ve devam etmesi gerekiyor. Beyaz Kitap, İngiltere’ye gelen pazar erişimini sınırlandırma olarak okunmadı” dedi. .

İngiltere, AB üyesi olmayan “üçüncü ülke” bankaların Londra’da toptan satış – perakende değil – toptan satış yapmalarına izin veriyor. Bu da bağlı şirketlerin sahip olduğu yüksek maliyetli sermaye yastıkları gerektirmediği anlamına geliyor.

Ayrıca denizaşırı varlıkların, bazı koşullara bağlı olarak, kalıcı bir UK üssü olmadan bir toptan satış hizmeti sunmasına izin verir.

Avrupa Parlamentosu’nun Brexit üzerine yaptığı bir çalışma, “İngiltere’nin üçüncü ülke şirketlerine yaklaşımı, onu dünyanın önde gelen finans merkezlerinden biri haline getiren başlıca faktörlerden biri olarak görülebilir” dedi.

 

KALDIRAÇ

Bankacılar, AB’deki İngiltere şubelerinin ve AB’deki İngiltere şubelerinin, herhangi bir ticaret anlaşması veya anlaşma senaryosu kapsamında gelecekte nasıl ele alınacağını görmeyi bekliyorlar.

İngiltere ‘nin politika yapıcıları, İngiltere’ nin iyi şartlar alması gerektiğini çünkü bloğun AB yatırımcıları için 1.2 trilyon liralık (1.5 trilyon dolar) varlıkları yönetmek, yeni tahvil ihraç etmek ve yeni şirketlere yönelmek için şehir uzmanlığına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Politika yapımcıları, bloğun aynı zamanda şehri ikame etmek için kendi sermaye piyasaları birliğini oluşturması için yavaştır ve birçok AB şirketi parçalanmış pazarlardan maliyet artışı istemezler.

Ancak İngiltere’nin uluslararası ve toptan finansal hizmetler gelirinin yüzde 43’ü sektörün en büyük ihracat pazarı olan ve 26 milyar pound (33 milyar $) değerindeki AB’den geliyor. Deutsche Bank (DE: DBKGn), İngiltere’nin cari açık açığının yüzde 40 daha yüksek olacağını tahmin ediyor.

İngiltere ‘nin dikkat çekici bir işaretinde, danışmanlar düzenleyicilere yabancı bankalara açık yaklaşımlarını müzakere taktikleri olarak sorgulamalarını önerdi, ancak hükümet bunu yapmak istemediğini belirterek, üst düzey bir mali görevlinin sözlerini söyledi.

İngiltere’nin maliye bakanlığı Haziran ayında yayınlanan bir belgede, Mart 2019’da resmi ayrılış gününden sonra Brexit sürecini düzeltmek için bir geçiş anlaşması yapılmadığı takdirde, genel bir ilke olarak İngiltere’nin AB devletlerini büyük ölçüde diğer üçüncü ülkeler gibi ele almaya karar vereceğini söyledi.

Ancak, “bu yaklaşımdan uzaklaşmaya ihtiyacımız olacak” sözleri var. Kısa bir süre için anlaşma yapılmayan acil durum planları hakkında yeni bir makale yayınlamaktan kaynaklanmaktadır.

AB, İngiltere’ye diğer üçüncü ülkeler gibi davranacağını da söyledi.

Deloitte’un finans hizmetleri Brexit lideri Vishal Vedi, “AB, İngiltere bankalarının blokta şubeler kurmasına izin vermeyeceğine dair herhangi bir gösterge vermedi,” dedi.

 

Bir başka pragmatizm belirtisinde, İngiltere, geçiş dönemleri yoksa, Londra’daki şubeleri olan AB bankalarının ve sigorta şirketlerinin Mart ayından sonra üç sene boyunca çalışmaya devam etmesine izin vermek için bir “geçici izin rejimi” önerdi.

AB, BK banka şubeleri için blokta karşılık vermedi, ancak şehirdeki borç verenlerin Avrupa merkezlerine lisans almasını istiyor.

İngiltere’nin Finansal Davranış Otoritesi başkanı Andrew Bailey, AB müşterilerinin Brexit’ten sonra Londra’da iş yapmaya devam etmesine izin verilip verilmeyeceğinin anahtar bir soru olduğunu söyledi. Fransa bloğa şehir erişiminde sert bir tutum aldı.

“FCA’nın en uygun pozisyonu açık erişim, ama bunu başaramazsak, İngiltere ne yapar?” Norton Rose Fulbright’ın finans hizmetleri avukatı Jonathan Herbst söyledi.

İngiltere, AB’nin Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından kullanılan pazar erişimine ilişkin “eşdeğerlik” kurallarını hafifletme çağrılarını reddetmesi halinde de tepki vermeye başlayacak. Kurallar, kendi ülkelerindeki düzenleyicilerin AB’de kullanılanlara eşdeğer politikaları varsa, üçüncü ülke firmalarına bazı pazarlara erişim sağlar.

Eşdeğerlik kuralları da İngiltere yasalarına konmuştur ve teoride İngiltere onlara misillemede bloğa karşı uygulayabilir.

Ancak, Clifford Chance’in finans hizmetleri avukatı Simon Gleeson, AB’nin İngiltere’yi burada iş yapmaya çalışan firmalarla ilgili olarak ne kadar zor olursa olsun, İngiltere’nin açık sınırlara sadık kalmanın bir yolu olmadığını söyledi.

“Birleşik Krallık’ın başa çıkabilmesi için bir yol yoktur. Birleşik Krallık’ın yapamadığı şey, Amerikalılar için açıklığı korumak ve Avrupalılar için kısıtlamalar uygulamaktır. Elimizdeki tek kaldıraç, bize erişimi kesiyor olmanızdır. Kendine zarar veriyorsun “dedi.

Haber Kaynağı: Reuters (Londra), Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz Kur Fiyatları - 21 Şubat 2019, 09-30
Posted in Döviz

Döviz Kur Fiyatları – 21 Şubat 2019, 09:30

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Geçim maliyeti yükselmeye devam ediyor- Türk-İş
Posted in Ekonomi

Geçim maliyeti yükselmeye devam ediyor: Türk-İş

Haberin Devamı
DovizBulteni.com Piyasalar Bu hafta en çok borsa kazandırdı 11.01.2019
Posted in Piyasalar

Bu hafta en çok borsa kazandırdı – 11.01.2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa - New York borsası yükselişle kapandı
Posted in Piyasalar

New York borsası yükselişle kapandı

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - IMF, Rusya’nın daha fazla faiz indirimi için hareket alanı olduğunu belirtti
Posted in Ekonomi

IMF, Rusya’nın daha fazla faiz indirimi için hareket alanı olduğunu belirtti

Haberin Devamı