Jens Weidmann (ECB), merkez bankalarının dengesizliklerle mücadele etmesinin gerekebileceğini söyledi

PiyasaEndeksi.com –  Gelecek yıl Avrupa Merkez Bankasına liderlik yapması için konuşulan adaylardan önde gelen bir isim olan Jens Weidmann, milletvekillerinin mali dengesizliklerin önlenmesi için gerekirse hareket etmeye istekli olmaları gerektiğini söyledi.

Parasal yetkililerin tek bir görevi – fiyat istikrarı – olması ve genel olarak euro bölgesindeki ulusal makamların varlık fiyatlarında yeniden canlanma gibi görevleri yerine getirmesine izin vermesi gerektiğini savunurken, söz konusu makro ihtiyati araçların hala yeterince anlaşılmamış olduğunu kabul etti.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi’ nde görev alan Weidmann, Pazartesi günü Frankfurt’ta bir konferansta, “Mali dengesizlikler biriktiğinde para politikası tamamen pasif kalmalı mı? Benim görüşüme göre bu bir yanlışlık olurdu.” sözlerini dile getirdi, ve ekledi: “Gördüğümüz gibi, finansal krizlerin makroekonomik sonuçlar üzerinde ve sonuçta merkez bankalarının fiyat istikrarını garanti edebilme yeteneği üzerinde önemli bir etkisi vardır.”.

ECB’nin Yönetim Konseyi’nde yer alan Weidmann, Mario Draghi’nin görev süresinin Ekim 2019’da sona ermesiyle birlikte cumhurbaşkanlığı yapmak için önde gelen bir kişi olarak görülüyor, ancak olağanüstü teşviklere karşı direnişi bazı ülkelerde Weidmann’ ın para politikalarında sert bir tutum sergileyeceği endişelerini uyandırıyor. Konferansa yaptığı açıklamada, bazı avro bölgesi varlık piyasalarındaki yüksek değerlemelerin kısmen düşük merkez banka oranları tarafından yönlendiriliyor olmasının “makul görülebilir” olduğunu söyledi.

ECB, kademeli bir politika normalizasyonu için, Aralık ayında tahvil alımlarına son vermeyi planlayan ve önümüzdeki yılın sonlarında faiz oranlarını artıracak bir aşama oluşturdu. Amacı, parasal destek olmaksızın enflasyonu orta vadede yüzde 2’nin biraz altında tutmaktır.

Weidmann, finansal istikrara ek bir yetki olarak alınmasının maliyetten daha fazla zarar vereceğini, ancak merkez bankasının devreye girebileceği zamanlar olduğunu savundu.

“Uzun vadede fiyat istikrarı ve finansal istikrar birbirini tamamlayabilir” dedi, ve ekledi: “Dolayısıyla, enflasyona ilişkin daha uzun vadeli bir perspektif almak gerekirse, merkez bankaları tek bir hedefe sahip olmakla birlikte finansal dengesizliklerin oluşumu üzerinde hareket etmeye zorlanabilirler.”.

Haber Kaynağı: Bloomberg, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Gram altın 227 TL'den alıcı buluyor - 11 Mart 2019
Posted in Altın

Gram altın 227 TL’den alıcı buluyor – 11 Mart 2019

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinde artış kaydedildi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - Tarım ÜFE Aralıkta arttı 14.01.2019
Posted in Ekonomi

Tarım ÜFE Aralıkta 2018’de arttı – 14.01.2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa günü yükselişle tamamladı 20 Şubat 2019
Posted in Borsa

Borsa günü yükselişle tamamladı – 20 Şubat 2019

Haberin Devamı
Posted in Dünya

Trump Alman bankasından 2 milyar dolar kredi çekmiş

Haberin Devamı