Kanada Merkez Bankası Başkanı Stephen Poloz: Dijital bozulma karşısında kademeli yaklaşım yerinde olacaktır

PiyasaEndeksi.com – Kanada Merkez Bankası Başkanı Stephen Poloz, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, para politikasına kademeli, veriye bağlı bir yaklaşım benimsemenin dijital aksama gibi ekonomik belirsizliklerle karşı karşıya kalınmasına yol açabileceğini söyledi.

Jackson Hole, Wyoming’deki bir ekonomi sempozyumunda bir panel tartışması için hazırlanan notlarda, Poloz, dijital kesintinin enflasyon görünümüne benzer bir risk olarak ele alınabileceğini söyledi.

Ekonominin dijitalleşmesi, toplam arzını artırabilir ve enflasyon baskısını koruyabilir, ya da ekonomi tam kapasiteye yaklaştıkça enflasyonu artırabilir.

Bu, merkez bankasının, enflasyon baskıları ortaya çıkana kadar faiz oranlarını değiştirmemesi gerektiği anlamına gelmiyor, çünkü bunun, “enflasyon eğrisinin” gerisinde kalmayı garanti edeceğini belirtti, ve ekledi: “Bu, geleneksel modellerin savunuculuğuna göre faiz oranlarını normalleştirmek için daha kademeli bir yaklaşımın uygulanması anlamına geliyor.”.

Yüzde 2 enflasyon hedefine sahip olan Kanada Merkez Bankası, Temmuz 2017’den bu yana faiz oranlarını dört kat artırdı ve gösterge faiz oranı yüzde 1,50 seviyesinde kaldı. Bu hala yüzde 2,5 ile yüzde 3,5 arasındaki nötr oran tahmininin çok altında.

Son veriler Kanada enflasyonunun Temmuz ayında, yaklaşık son yedi yıl içinde en yüksek değer olan, % 3’e yükseldiğini gösterdi. Ancak Poloz Cuma günü yaptığı açıklamada, yükselişin geçici faktörlerden kaynaklandığını söyledi.

Merkez bankası başkanı, dijital ekonomi, bilgisayar sistemi tasarımı ve ilgili hizmet sektörlerinin Kanada gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 2’sini oluşturduğunu ve son beş yıldır yıllık yüzde 7,5 oranında büyüme kaydettiğini söyledi.

Poloz, dijital teknolojilerin dağıtımının ekonomik büyüme için çok olumlu, fakat dağıtımının eşitsiz olacağını söyledi.

“İlişkili kesinti, diğerleri kazanırken bazılarının kaybedeceği anlamına gelir” dedi, ve ekledi: “Bizlerin (politika yapıcılar) ilk olumsuzlukların ötesinde zamanla egemen olma ihtimali olan pek çok pozitif kazanım olduğunu göstermesi gerekiyor.”

Haber Kaynağı: Reuters (Toronto), Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar- Brent petrolün varil fiyatı - 28 Ocak 2019, 09-15
Posted in Piyasalar

Brent petrolün varil fiyatı – 28 Ocak 2019, 09:15

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - Perakende Satış Endeksleri, Aralık 2018
Posted in Ekonomi

Perakende Satış Endeksleri, Aralık 2018

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Dünya Ticaret Örgütü (WTO)’ nün bir sonraki Bakanlar Konferansı’na Kazakistan ev sahipliği yapacak

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Borsa - VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı, 31 Aralık 2018
Posted in Piyasalar

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı, 31 Aralık 2018

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Piyasalarda gün sonu - 28 Şubat 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün sonu – 28 Şubat 2019

Haberin Devamı