Papaz Brunson serbest bırakılmaz ise, Türkiye daha fazla yaptırımla karşı karşıya kalır – ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin

PiyasaEndeksi.com – ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Trump yönetiminin yasadışı olarak gözaltında tutulduğunu söylediği bir Amerikan papazını serbest bırakmayı Türkiye reddettiği takdirde, Türkiye’ ye karşı ilave ABD yaptırımlarının hazır olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü Beyaz Saray’daki bir kabine toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ABD’ye “iyi bir dost olduğunu kanıtlamadığını” söyledi. Washington yönetiminin, adı açıklanmayan bir ülkeden bir Türk vatandaşının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına serbest bırakılmasını sağladığından yakındı.

Trump, “Onun için birilerini dışarı çıkarttık” dedi. “Bir yerden birilerinin çıkması için yardıma ihtiyacı vardı, yardım ettik. Harika papazımızı tutmak istiyorlar. Adil değil. Doğru değil.”

Trump, Mnuchin’den, papaz Andrew Brunson’un gözaltına alınması için Türkiye’yi cezalandıran yaptırımlarla ilgili bir güncelleme yapmasını istedi.

Mnuchin, “Kabine üyelerinin birçoğuna yaptırım uyguladık” dedi. “Sizinle çalışarak, onu hızlı bir şekilde serbest bırakmazlarsa yapmayı planladığımız daha çok şey var.” dedi.

Erdoğan, ABD ile aradaki açmaz daha da derinleştikçe, Avrupa ve Ortadoğu’da ittifak kurarak, hırpalanmış lira üzerindeki baskıyı hafifletti. Yurtiçi piyasalarını destekleme ve cesaretlendirme çabaları arasında, Perşembe günü, Türkiye Maliye Bakanı Berat Albayrak ile uluslararası yatırımcılar arasında bir çağrı da gündemde idi.

Erdoğan ayrıca, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi ve Katar’dan 15 milyar dolarlık destek sözü almasından bir gün sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de görüştü.

Anlaşmazlık, döviz piyasasını yönlendirse de, Brunson’un durumu Trump yönetiminin NATO müttefiki ile ilgili yürüttüğü politikasını yönlendirir oldu. Türk yetkililerin başarısız bir 2016 darbesiyle bağlantısı olduğunu söyledikleri Brunson ev hapsinde tutuluyor.

Haber Kaynağı: Bloomberg, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Posted in Türkiye

Vergi Daireleri 28-29 Temmuz’da Saat 17.00’ye Kadar Açık Bulundurulacak

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2018
Posted in Ekonomi

Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2018

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz kurları - 19 Şubat 2019
Posted in Döviz

Döviz kurları – 19 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Asya borsaları - 10.01.2019
Posted in Borsa

Asya borsaları – 10.01.2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB'den repo ihalesi - 21 Ocak 2019
Posted in Piyasalar

TCMB’den repo ihalesi – 21 Ocak 2019

Haberin Devamı