Powell ne kadar süre daha faiz artırımına gidecek?

PiyasaEndeksi.com – Federal Rezerv’teki iç tartışmaların son yayınlanan kaydı bir arkası yarın tadında sona erdi. Bu haftaki bir güncelleme, ABD merkez bankacılarının giderek tartışmalı bir konu haline geldiği düşüncesini aydınlatabilir: gelecek yıl faiz oranları üzerine ihtimaller.

Bu konuşma, Fed’in 4.2 trilyon dolarlık bilançosunun bir bölümünü gevşetirken ilerlemeyi nasıl değerlendirdiğine dair herhangi bir ipucunun yanı sıra, politika belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 31 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştireceği toplantı yatırımcıların odak noktası olacak. Başkan Jerome Powell, Kansas City Fed’in Wyoming’deki Jackson Hole’daki yıllık toplantısında 24 Temmuz Cuma günü konuştuğunda daha fazla renk sağlayabilir.

FOMC’ın Temmuz ayı başlarında yayınlanan önceki toplantısının tutanakları, komite katılımcılarının Haziran ayında “ne kadar ek politika sıkılaştırmanın gerekli olduğu konusunda görüşlerini sunduğunu” açıkladı, ancak bu görüşlerin ne olduğuna dair bir özet sunmadı.

Gösterge tahvilleri oranı şu anda yüzde 1,75 ile yüzde 2 arasında bir dalgalanma gösteriyor ve yatırımcılar vadeli işlem sözleşmelerine göre FOMC’nin yıl bitiminden önce iki çeyrek puanlık artışa izin vermesini bekliyor.

Böyle bir yol haritası, komitenin faiz oranlarında “nötr” bir seviyeye – gelecek sene bir zaman büyümeyi ne teşvik edecek ne de kısıtlayacak teorik seviye – ulaşmasını sağlayacaktır. Haziran ayında yayınlanan tahminlere göre, FOMC’dakilerin çoğu, seviyenin yüzde 2,5 ile yüzde 3 arasında bir yerde olduğuna inanıyor.

Haziran toplantı tutanaklarının sonuna doğru sorulan soru, nötrleştikten sonra komitenin ne yapılacağıdır. Enflasyonu önlemek için oranları artırmaya devam eder mi, yoksa enflasyona dair baskıların dahil edildiğinin işaretler ile mi avunur?

Şimdiye kadar, faiz oranı tahminleri FOMC’nin ilk seçeneğe doğru eğilim içinde olduğunu göstermektedir. Haziran ayındaki ortalama tahmin, 2019 yılı sonunda % 3 ile % 3,25 arasında, bir sonraki yıl % 3,25 ile % 3,5 arasındaydı.

Bu projeksiyonlar, milletvekillerinin, şu an % 3,9’luk bir orana sahip işsizlik oranının, Haziran ayında % 4,5 seviyesine ulaşacağına inandıkları enflasyonu sabit tutacak olan işssizliğin sözde “doğal oranı” olarak adlandırdıkları tahminlerin altında kalacağını yansıtıyor.

Ancak bazı Fed yetkilileri bu planı eleştirdi ve Powell hangi yöne eğildiğini açıklamıyordu – Temmuz ayında yapılan kongre görüşlerinde “şimdilik” kademeli faiz artırımlarının uygun olmaya devam ettiğini söyledi.

 

Siyasi Müdahale

Başkan Donald Trump aynı zamanda meseleleri zorlaştırıyor. Söylentilere göre, 17 Ağustos’ta düzenlenen bir bağış toplama organizasyonunda cumhuriyetçi bir bağışçıya, faiz artırımlarını takdir etmediğini söyledi.

Önümüzdeki yıl faiz oranlarında nasıl bir yol izleneceğine dair tartışma, tutanaklarda, “kesinlikle görüşmelerin bir parçası olacak”, ancak Trump’a yapılan göndermeler muhtemelen olmayacak, diyor New York’taki RBC Capital Markets’taki ABD Başkanı baş ekonomisti Tom Porcelli.

Porcelli, “Başkanın bu noktada ne istediği doğrudan Fed’in yönetim ilkesine aykırıdır ve bu yüzden öyle düşünüyorum ki Fed kendi temel unsurları için doğru olacağını kabul ettiği asli unsurları takip edecektir” dedi, ve ekledi: “FED, ekonomik faaliyet hızlanırsa nötr seviyenin üstünde bir faiz artımına gidecek fakat aşırı ısınma potansiyelinden kaynaklı endişe taşımaktadır. Bu bir iş.”.

Haziran raporları, birkaç yetkilinin, Fed’in bu yılın başlarında gevşemeye başladıkları bilanço için hazırlanan oyun planı hakkında “çok uzun bir süre önce” daha derinlemesine bir konuşmayı savunduğunu da belirtti. Bu son toplantıda gerçekleşmemiş olabilir, ancak raporlar tartışmanın nasıl gideceğini ön görebilir.

Fed yetkilileri, bilanço tablosunu ne dereceye kadar daraltabileceklerini hâlâ bilmiyorlar. Fed’in mevduatta bankalar tarafından tutulan nakit rezervlerini artırmış olan mali krizin ortaya çıkması ile birlikte yapılan tahvil alımlarından yıllar sonra 4,5 trilyon dolara kadar şişti.

Ancak milletvekilleri, artması gerekirken, rezervlerde giderek bir kıtlık yaşandıkça, federal fon oranlarını ipuçları elde etmek için takip ediyorlar ve FOMC için belirlenen çeyrek puan hedef aralığındaki oranın en sonki yukarı doğru hareketi, bazı analistlere göre, yukarı doğru daha fazla hareketin olmayacağına dair ipucu vermekte.

New York Fed’de daha önce çalışmış olan Connecticut’taki NatWest Markets’taki bir stratejist olan Blake Gwinn, “Bu büyük bir değişim” dedi. “Bir noktada, dışarı çıkıp bunun hakkında konuşmak zorunda kalacaklar ve bu muhtemelen ne kadar erken olursa o kadar iyi olacaktır.”

Haber Kaynağı: Bloomberg, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - TCMB'den repo ihalesi  11 Mart 2019
Posted in Piyasalar

TCMB’den repo ihalesi – 11 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - 2018 yılında, Rusya'nın dış ticaret fazlası 2017'ye kıyasla artarak 200 milyar doları aştı
Posted in Ekonomi

2018 yılında, Rusya’nın dış ticaret fazlası 2017’ye kıyasla %62 artarak 200 milyar doları aştı

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Avro Bölgesi'nde şirket kredileri azaldı 27 Şubat 2019
Posted in Ekonomi

Avro Bölgesi’nde şirket kredileri azaldı – 27 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB bugünkü repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 17 milyar TL verdi - 6 Mart 2019
Posted in Piyasalar

TCMB bugünkü repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 17 milyar TL verdi – 6 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Türkiye Ocak 2019 Kümes Hayvancılığı Üretimi - 13 Mart 2019
Posted in Ekonomi

Türkiye Ocak 2019 Kümes Hayvancılığı Üretimi – 13 Mart 2019

Haberin Devamı