Rusya Merkez Bankası, daha zorlu yaptırımlar yüzünden daha fazla altın alımı yapıyor

DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Rusya Merkez Bankası, daha zorlu yaptırımlar yüzünden daha fazla altın alımı yapıyor

DovizBulteni.com Rusya, ABD’nin yaptırımları karşısında metal satın almaya devam ettiği için, Temmuz ayında bu yıl diğer herhangi bir aydan daha fazla altın rezervi gerçekleştirdi.

Bloomberg tarafından derlenen Uluslararası Para Fonu verilerine göre, Rusya merkez bankası geçtiğimiz ay 26.1 ton ekleyerek elde tuttuğu altın rezervini 2.170 tona yükseltti. Merkez bankasının internet sitesine göre stok, Temmuz ayına ait, ay sonundaki stok miktarının parasal değeri 77.4 milyar dolar olarak belirlendi. Rusya’nın bir ay içinde daha fazla altın aldığı en son ay, 2017 Kasım idi.

Nisan ve Mayıs aylarında Rusya, ABD banknotlarının, tahvillerinin ve bonolarının yaklaşık beşte dördünü elden çıkardı ve daha fazla altın aldı ve ülkenin Amerikan varlıklarını, sert yaptırımların artması riskinden koruyacak şekilde sattığı yönünde spekülasyonlar gündeme geldi. Merkez bankasının ilk yardımcısı Vali Dmitry Tulin, “yasal ve politik risklerden yüzde 100’lük bir teminat” dedi.

Stratejik İstihbarat gazetesi yazarı ve editörü Jim Rickards bir röportajda, “Bu, Putin’den çok akıllı bir hamle,” dedi, ve ekledi: “Rusya bir finansal savaşta. ABD dolarının dışına çıkıyorlar ve altına giriyorlar. Bu onları ABD doları blokelerinden ve yaptırımlardan koruyor. ”

ABD yaptırımlarının artması ve İngiltere’nin üst düzey diplomatı Jeremy Hunt’ın Salı günü Avrupa Birliği’ne geçen yıl İngiliz topraklarındaki eski Rus casusunun zehirlenmesi davasını takip etmesi yönünde çağrıda bulunması ile, Rusya üzerindeki baskı tırmanıyor.

“Amerikalılar ABD Doları’nı silahlandırıyorlar ve Rusya yabancı para varlıklarını çeşitlendirmek isteğinde ve bu yöndeki adımlarında kesinlikle haklı.” sözlerini dile getirdi, Londra’daki SP Angel’in ortağı John Meyer, ve ekledi: “Dolara maruz kalmak istemiyorsanız, altın nihai likit yatırımdır.”.

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Günün ilk yarısında endekslerin değişimi - 5 Şubat 2019
Posted in Borsa

Günün ilk yarısında endekslerin değişimi – 5 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa - Avrupa borsaları günü düşüşle kapattı
Posted in Borsa

Avrupa borsaları günü düşüşle kapattı – 03.01.2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz kurları - 12 Şubat 2019, 12-00
Posted in Döviz

Döviz kurları – 12 Şubat 2019, 12:00

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Sanayi üretimi, Ocak 2019'da Avro Bölgesi ve Avrupa Birliği'nde artış kaydetti - 13 Mart 2019
Posted in Ekonomi

Sanayi Üretimi, Ocak 2019’da Avro Bölgesi ve Avrupa Birliği’nde artış kaydetti – 13 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Erdoğan, Türkiye’nin yeni bütçesinin onu ekonomik ‘kötülük üçlüsünden’ koruyacağını söyledi
Posted in Ekonomi

Erdoğan, Türkiye’nin yeni bütçesinin onu ekonomik ‘kötülük üçlüsünden’ koruyacağını söyledi

Haberin Devamı