Rusya’ nın ABD yaptırımları karşısında Ruble’nin ayağa kalkması için aksiyon alması beklenmiyor

PiyasaEndeksi.com – Son zamanlardaki daha fazla ABD yaptırımı tehdidi, Ruble’nin 2016 ortasından bu yana en zayıf seviyesine düşmesine yol açtı. Ancak analistler, Nisan ayında benzer bir fırtınanın ardından yetkililerin para birimini savunmasını beklemediklerini söyledi.

ABD’nin Moskova’ya karşı yeni yaptırımlar uygulayacağını söylemesi sonrasında, Ruble Dolar karşısında 67.67 seviyesine düştü ve bir hafta içinde değerinin %6′ sından fazlasını kaybetti.

Nisan ayında, Washington’un yaptırımları sebebi ile, birkaç gün içinde %12 kaybetmişti.
O zaman otoriteler tarafından önlem eylemlerinin alınmayışı, piyasa oyuncularını bu sefer de müdahale otoriteler tarafından müdahale edilmeyeceği hususunda ikna ediyor.

“Nisan ayında neler olduğunu düşünürsek, yaptırımlar uygulamaya konulduğunda ve ruble’de de bugünküne benzer bir tepki yaşandığında… bu, ilgili otorite birimlerini aşırı derecede endişelendirecek bir hareket olarak görülmemişti” diyor Londra’da UBS Global Wealth Management şirketinde market analisti Tilmann Kolb.

Londra’daki Barclays’ta (LON: BARC) bir ekonomist olan Liza Ermolenko, merkez bankasının nisan ayında piyasaya girmekten kaçındığı göz önüne bulundurulursa, ilgili otoritelerce şimdi bir müdahalede bulunulması için ruble’de daha ani ve daha derin bir düşüşün yaşanması gerekli görünüyor.

Yetkililer, Ruble’yi son iki yılın en düşük değerine iten ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni bir yaptırım uyguladıkları kararını açıklaması sonrasında, Çarşamba günü medyada Ruble’deki düşüşe dair bir kaç yorum yaptılar ve Rusya ‘nın kilitli olduğu bitmeyen yaptırımlar spirali korkuları sebebi ile piyasada daha geniş bir satış patlaması yaşandı.
Cuma günü merkez bankası, bahsi geçen önlemlerin ne olduğunu belirtmeden, finansal istikrara yönelik riskleri önleme araçları olduğunu söyledi.

Ruble’ deki düşüşe müdahale etmek için, son olarak 2014’te faiz oranlarını yükselterek piyasaya müdahale eden Rusya Merkez Bankası, Ruble’deki değişimi ABD yaptırımlarının devamının geleceği hakkındaki haberlere karşı doğal tepkisi olarak gördüğünü açıkladı.

Nisan ayında olduğu gibi, Ruble üzerindeki baskıları azaltmak için, merkez bankası bu hafta döviz rezervleri için günlük döviz alımını azaltmıştır.

Moskova’da Metallinvestbank’taki döviz tüccarı Pyotr Milovanov, “Yetkililer şu anki ruble düşüşünden kaçınmak için bir hedef belirlemiyor. Bu yüzden hiçbir şey yapmayacaklar.” dedi.

Analistler, rubleyi desteklemek için mümkün olan diğer seçeneğin şu an için %7,25 olan ana faiz oranına zam yapmak olduğunu söylüyorlar, ancak bu durum şu an için masadan da uzak görünüyor.

Barclays’tan Ermolenko, “Bu aşamada yetkili otoritelerin faiz artırımlarına başvurmalarını beklemiyoruz.” dedi.

UBS’den Kolb, “belki de 70’e (dolar başına ruble) ulaşırsak daha büyük bir tepki bekleyeceğini söyledi, ama bu da, oraya nasıl gideceğimize bağlı”.

“Rus politikacılarının ellerinde sahip oldukları koruma araçlarını Ruble’ nin şu anki seviyesinde ekonomiyi desteklemek için kullanmasını beklemiyordum” dedi.

Haber Kaynağı: Reuters (Moskova), Haberi BildirenAndrey Ostroukh, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - İngiltere Merkez Bankası, ekonomik büyüme tahminlerini aşağı çekti
Posted in Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası, ekonomik büyüme tahminlerini aşağı çekti

Haberin Devamı
DovizBulteni.com Piyasalar TCMB 6 gün ve 7 gün vadeli olmak üzere iki adet repo ihalesi açtı 11.01.2019
Posted in Piyasalar

TCMB 6 gün ve 7 gün vadeli olmak üzere iki adet repo ihalesi açtı – 11.01.2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Küresel ticaret savaşı avro bölgesine ait ılımlı büyümeyi tehdit ediyor- Reuters anketi
Posted in Ekonomi Haberler

Küresel ticaret savaşı avro bölgesine ait ılımlı büyümeyi tehdit ediyor: Reuters anketi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Piyasalarda gün ortası - 24 Ocak 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün ortası – 24 Ocak 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Theresa May, sunduğu Brexit planının alternatifi olmadığını söyledi
Posted in Dünya

Theresa May, sunduğu Brexit planının alternatifi olmadığını söyledi

Haberin Devamı