Ticaret savaşında bir sonraki senaryoda ne var?

PiyasaEndeksi.com – Çin ve ABD, bu hafta ticaret müzakerelerini sürdürüyor ve Mayıs ayında bir önceki anlaşma çabalarının sonuçsuz kalmasının ardından bu yana geçen aradaki boşluğa son verdi.

Birbirlerinin ürünleri üzerindeki henüz yeni tarifeler, müzakerelere denk gelen 23 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek. Ve Başkan Donald Trump daha fazla kargaşa tehdidinde bulunduğundan, ticaretin durgunluğu bu yıl sonu ve ötesine geçme potansiyeline sahip.

Bu, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında bir toplantı düzenlenmesine vesile olabilecek Kasım ayındaki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği ülkeleri toplantısı gibi, çoktan planlanmış bir dizi organizasyonların yeni bir ışığa dönüşmesine şekil vermekte.

Bu yıl, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari durgunluk konusunda son dakika haberleri veren önemli olayların bir listesine aşağıd yer verilmiştir.

 

Ticaret konuşması

Maliye Bakan Yardımcısı Wang Shouwen tarafından yönetilen bir Çin heyeti, bu hafta Washington’da Hazine Bakanlığı’nda uluslararası işler sekreteri olan David Malpass’ın başkanlık ettiği bir Amerikan grubuyla görüşecek. Her iki taraf da daha fazla ayrıntı sağlamadı, fakat iktisatçılar bu orta seviyede yürütülecek konuşmada somut bir sonuca ulaşılabileceğinden şüphe duyuyorlar.

 

16 Milyar Dolar

Birbirlerinin mallarındaki 16 milyar dolarlık ürün için ek gümrük vergisi Perşembe günü hayata geçecek. Trump yönetimi geçtiğimiz ay 34 milyar dolarlık Çin mallarına vergiler koydu, ki bu da Pekin tarafından derhal aynı derecede misilleme yapılması ile sonuçlandı. ABD, motosikletlerden buhar türbinlerine ve demiryolu araçlarına kadar çeşitli ürünlerde vergi tahsil etmeyi planladığını açıklarken, gözden geçirilen Çin listesi, kömür, tıbbi aletler, atık ürünler, otomobiller ve otobüsler gibi yüzlerce yeni ürün ekledi.

 

200 Milyar Dolar

ABD, Pazartesi günü başlattığı altı günlük bir duruşmayı, Çin ithalatına karşı önerilen 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine % 25’e varan gümrük vergisi uygulanması eylemlerinin son turunda başlattı. ABD’ nin uygulamak ile tehdit ettiği, ve bu karşılık Çin’in de 60 milyar dolarlık ABD ithal ürünlerine uygulamak ile misilleme yapmayı planladığı, bu vergiler 6 Eylül’de kamuoyuna açıklama yapıldıktan sonra yürürlüğe girebilir.

 

Parti Toplantısı

Bir Komünist Parti toplantısının bu baharda yapılması büyük olası, ki bu toplantı Xi’nin geçtiğimiz Ekim ayında lider olarak ikinci beş yıllık bir dönem geçirmesinden bu yana dördüncü Merkez Komite toplantısı olacak. Kırk yıl önce standardize edilen sürece göre, toplantının Kasım 2013’teki gibi ekonomik sorunlara ve reform gündemlerine odaklanması bekleniyor. Ama Xi’nun normu bozması ihtimali var. Partinin en büyük 400 yetkilisi, tarihinde bir ilk olarak yıllık mevzuat toplantısı öncesinde, Şubat’ ta Pekin’de, personel randevuları ve hükümetin yeniden yapılandırılması için kasıtlı olarak bir araya gelmişti.

 

İthalat Fuarı

Çin ilk uluslararası ithalat fuarını 5-10 Kasım tarihleri arasında Şanghay’daki finans merkezinde düzenleyecek. Xi, bu fuarda, kendisinin gözde projelerinden biri olan “adil olmak” ı adresleyecek. Dünyanın en büyük ihracatçı ülkesi, iç talebi karşılamak ve ticaret fazlasını azaltmak için ABD dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından ithalatın artmasını istediğini yineledi.

 

APEC Zirvesi

Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby Kasım ayında, bu yıl ilk kez bir araya gelecek olan Xi ve Trump için bir sahne sunabilecek bir APEC zirvesine ev sahipliği yapacak. Vietnam’daki 2017 APEC toplantısı boyunca Trump, ABD’nin “dolandıran”, “Amerikan fikri mülkiyetlerini çalan ya da üretimi sübvanse eden” ülkeleri artık hoş görmeyeceğini söyledi, ki bunlar Trump’ ın Çin’in ticaret uygulamaları hakkında yaptığı alışılmış şikayetleri.

 

G-20

İki dev gücün yetkilileri APEC’ e kadar uzanan yol boyunca geçici bir anlaşma yapamazsa, o zaman 30 Kasım’dan 1 Aralık’a kadar sürecek olan Arjantin’deki G-20 toplantısı, iki liderin oturması ve konuşması için bir başka platform olabilir. İki lider geçen yıl Temmuz ayında G-20 esnasında bir araya gelmişti.

Haber Kaynağı: Bloomberg, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - VİOP'ta endeks kontratı güne yatay başladı - 23 Ocak 2019
Posted in Borsa

VİOP’ta endeks kontratı güne yatay başladı – 23 Ocak 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Dünya Gündem - Belçika'da grev hayatı olumsuz etkiledi
Posted in Dünya

Belçika’daki grev, ülke genelinde hayatı durma noktasına getirdi

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalarda gün ortası - 14 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün ortası – 14 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalarda gün sonu - 14 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün sonu – 14 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa günü düşüşle tamamladı - 21 Ocak 2019
Posted in Borsa

Borsa günü düşüşle tamamladı – 21 Ocak 2019

Haberin Devamı