Trump bu hafta Çin ticaret müzakerelerinden pek bir şey beklemiyor

PiyasaEndeksi.com – ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü Reuters’e verdiği demeçte, bu hafta Washington’da Çin ile yapılan ticaret görüşmeleri neticesinde çok fazla ilerleme beklemediğini söyledi.

Trump, bir röportajda, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında işlem gören neredeyse tüm mallara tarife uygulamak ile tehdit eden Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmazlığını sona erdirmek için herhangi belirli bir “zaman çerçevesi” olmadığını söyledi.

“Onlar gibiyim; uzun bir ufkum var” diye ekledi.

Bu haftaki görüşmeler, 16 milyar $ ‘lık Çin mallarına uygulanan ABD gümrük tarifelerinin, Perşembe günü saat 12: 01’de (0401 GMT) yürürlüğe girmesiyle birlikte, Pekin’den eşit miktarda ABD mallarına yapılan misilleme vergilerinin gölgesinde gerçekleşecek.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, aynı zamanda, tüketici ürünlerini doğrudan vurmaya başlayacak 200 milyar dolarlık Çin malına yönelik tarife teklifleri konusunda da bu hafta duruşmalar düzenliyor.

Trump, Çinli müzakerecilerin kısa bir süre sonra geleceğini ve orta seviye tartışmalardan “fazla bir şey beklemediğini” söyledi.

Trump, Çin ile olan ticaret anlaşmazlığının çözülmesinin “Çin’in, zamanla şımarık hale gelmesi sebebi ilezaman alacağını” söyledi. Açıkçası, bizim bu pozisyona gelmemize imkan tanımak için, ne yaptıklarını bilmeyen insanlarla anşlaşmalara vardılar. ”

Trump ayrıca, Çin’in merkez bankasının daha fazla uyum sağlaması gerektiğini savunurken, Washington tarafından empoze edilen tarifeleri ödemek zorunda kalması için Çin para birimi Yuan’ı manipüle etmekle suçladı.

Washington’daki orta düzey yetkililerin katılımı ile gerçekleştirilen bu toplantılar, ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross’un Pekin’deki Çin ekonomik danışmanı Liu He ile bir araya geldiği ancak anlaşma yapmadan geri döndüğü Haziran ayından bu yana ilk resmi ABD-Çin ticaret müzakereleri oldu.

O zamandan bu yana Washington ve Pekin, artan karşılıklı misillemelerin yapıldığı tarifelere kilitlendi ve her ülkeye karşılıklı 50 milyar dolarlık mallar için ek gümrük vergileri uygulandı. Trump, Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilen 500 milyar dolarlık Çin mallarının neredeyse hepsine ek gümrük vergisi uygulamakla tehdit etmekteydi.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Trump’ın Pekin’deki bir brifingde yaptığı açıklamada, Çin’in görüşmelerden “iyi sonuçlar” elde edileceğini umduğunu söyledi.

Lu, “Her iki tarafın da sessizce ve istikrarlı bir şekilde masaya oturabileceğini ve kendilerini eşitlik, parite ve güven temelinde iyi bir sonuç elde etmeye adayacaklarını umuyoruz” dedi.

Trump’s tariffs are part of his administration’s effort to pressure China into making major changes to its economic policies to better protect intellectual property, end its industrial subsidy efforts and open its markets to foreign competition.

Trump’ın tarifeleri, fikri mülkiyet haklarını daha iyi korumak, endüstriyel sübvansiyon çabalarını sona erdirmek ve pazarlarını yabancı rekabete açmak için Çin’ i ekonomik politikalarında büyük değişiklikler yapmaya zorlamak için, Trump’ ın kendi yönetimine ait çabaların bir parçası.

Pekin, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uyduğuna dair ısrar etmekle birlikte, ABD teknolojilerinin sistematik olarak adil olmayan yollarla transferini gerçekleştirdiği yönündeki iddiaları reddetmektedir.

Washington görüşmeleri ABD Hazine Müsteşarı David Malpass ve Çin Ticaret Bakanı Wang Shouwen tarafından yönetilecek.

Haber Kaynağı: Reuters (Washington), Haberi Bildiren: Jeff Mason ve Steve Holland, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Spot piyasada doğal gaz fiyatları - 30 Ocak 2019
Posted in Piyasalar

Spot piyasada doğal gaz fiyatları – 30 Ocak 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'in önündeki yol kolay olmayacak
Posted in Ekonomi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’in önündeki yol kolay olmayacak

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Ekonomik Takvim – 21 Ocak 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB'den döviz depo ihalesi 7 Mart 2019
Posted in Piyasalar

TCMB’den döviz depo ihalesi – 7 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa Yurt içi piyasalar, sanayi üretimi verisine odaklandı 14.01.2019
Posted in Borsa

Yurt içi piyasalar, sanayi üretimi verisine odaklandı – 14.01.2019

Haberin Devamı