Trump’ ın tehditleri sonrasında, Çin, İran’la ticari ilişkilerinin başka ülkelere zarar vermediğini söyledi

PiyasaEndeksi.com – Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’un İran’la iş yapan şirketlerin ABD’den yasaklanacağını söylemesinin ardından, Çin’in İran ile iş ve enerji bağlarının diğer ülkelerin ticari çıkarlarına zarar vermediğini belirtti.

Çin, Washington’un müttefikleri tarafından hoşnut karşılanmamasına rağmen İran üzerindeki ABD ticari yaptırımlarının etkili olsa da, İran ile ticari ilişkilerini açık ve şeffaf tutarak savunmayı başardı.

Cuma günü geç saatlerde yayınlanan bir açıklamada, Çin dışişleri bakanlığı tek taraflı yaptırımlara ve “eli kolu uzun yargı yetkisine” karşı olduğunu yineledi.

“Uzun bir süre boyunca, Çin ve İran, makul, adil ve yasal olan iş, ticaret ve enerji alanlarında açık, şeffaf ve normal ticari işbirliğine sahiptiler” dedi.

Bakanlık, “Bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını veya Çin’in vaat edilen uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmiyor, başka herhangi bir ülkenin çıkarlarına zarar vermiyor ve buna saygı gösterilmeli ve korunmalıdır.”

En ufak bir bahane ile yaptırımların kullanılması veya herhangi birinin tehdit edilmesi sorunu çözmeyecek, dedi.

Bakanlık, “Sadece diyalog ve müzakereler, sorunun çözümüne giden doğru yol” dedi.

İran’ın en büyük petrol müşterisi olan Çin, Tahran’dan günde yaklaşık 650.000 varil ham petrol veya Çin’in toplam ham petrol ithalatının% 7’sini satın aldı. Mevcut piyasa oranlarında, ithalat yıllık yaklaşık 15 milyar dolar değerinde.

Önemli devlet enerji firmaları CNPC ve Sinopec, Yadavaran ve Kuzey Azadegan gibi İran petrol sahalarına milyarlarca dolar yatırım yaptılar ve Çin’e petrol gönderiyorlar.

Tahran’ı nükleer anlaşmaya saygı göstermeye ikna etmeyi uman Avrupa ülkeleri, yaptırımların etkisini azaltmaya ve firmalarını çekilmemeye teşvik etmeye söz verdiler.

Ancak bunun zor olduğu kanıtlandı ve Avrupalı ​​şirketler ABD işlerini riske edemeyeceklerini iddia ederek İran’ı bıraktılar.

Birkaç Amerikan şirketi İran’da çok iş yapıyor, bu yüzden yaptırımların etkisi esas olarak Washington’un Avrupalı ​​ve Asyalı firmaların ticaretini engelleme kabiliyetinden kaynaklanıyor.

Haber Kaynağı: Reuters (Pekin), Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB'nin bugünkü döviz depo ihalesinde teklif tutarı 1 milyar 952 milyon dolar oldu 20 Şubat 2019
Posted in Piyasalar

TCMB’nin bugünkü döviz depo ihalesinde teklif tutarı 1 milyar 952 milyon dolar oldu

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Türkiye Aralık 2018 İşgücü İstatistikleri - 15 Mart 2019
Posted in Ekonomi

Türkiye Aralık 2018 İşgücü İstatistikleri – 15 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Zirveler serisi yaklaştıkça, BREXIT’te yavaş yavaş karar aşamasına geliniyor
Posted in Ekonomi

Zirveler serisi yaklaştıkça, BREXIT’te yavaş yavaş karar aşamasına geliniyor

Haberin Devamı
Posted in Türkiye

Kurultay tartışması bitmiştir – CHP’li Bülent Tezcan

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Piyasa, güne artı rezervle başladı - 4 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Piyasa, güne artı rezervle başladı – 4 Mart 2019

Haberin Devamı