Trump yönetimi, Avrupa Birliği, İngiltere ve Japonya ile ticaret görüşmelerine hazır olduğunu belirtti

DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Trump yönetimi, Avrupa Birliği, İngiltere ve Japonya ile ticaret görüşmelerine hazır olduğunu belirtti

DovizBulteni.com – ABD Ticaret Temsilciliği, Salı günü Kongre’ye Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve Japonya ile ticaret müzakereleri yürütmeyi planladığını bildirdi.

Hızlı takip kuralları altında ABD, Kongre’ye bildirildikten sonra 90 gün geçmeden Avrupa Birliği, Japonya ve İngiltere ile görüşmelere başlayamaz.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği, İngiltere ve Japonya ile ticaret anlaşmalarını müzakere ederek ABD ticaretini ve yatırımlarını genişletmeye devam edeceğiz. Bu müzakereleri Amerikan işçileri, çiftçileri, çiftlik işçileri ve işletmeleri için zamanında ve doğru kazanımlarla sonuçlandırmaya kararlıyız.” dedi.

Lighthizer’den Kongre’ye gönderilen mektuplar, ABD’nin Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) Meksika ve Kanada’yla yeniden işlenmesine dair galip gelmesinden birkaç hafta sonra ve yönetimin Çin’le olan ticaret sürtüşmesinin devam etmesiyle geldi.

Mektupların, AB ve Japonya ile “tarife ve tarife dışı engelleri ele almayı, ve daha adil ve daha dengeli ticarete ulaşmayı” amaçladıklarını söyledi.

Mektupta, “Japonya, ABD ‘nin mal ihracatçıları için önemli ama yine de çoğu zaman düşük performans gösteren bir pazardır” dedi. Raporda, ABD’nin Japonya menşeyli mallarda 69 milyar dolarlık bir ticaret açığı olduğu ve bunun birçoğunun otomobil sektöründe olduğu belirtildi.

AB için kongreye yazılan mektup, Avrupa Birliği ve ABD’nin yıllık iki yönlü ticaretinde  yıllık 1.1 trilyon dolarlık dünyadaki “en büyük ve en karmaşık” ekonomik ilişkisine sahip olduğunu kaydetti ve ABD’nin mallarda 151.4 milyar dolarlık bir ticaret açığına sahip olduğunu belirtti.

İngiltere için kongreye yazılan mektup, İngiltere Avrupa Birliği’nden 29 Mart’ta çıktıktan sonra “hazır olduğu anda” görüşmelere başlamayı planladığını yazdı. ABD, Avrupa Birliği’nin ve İngiltere’nin yenilikçilerinin ve girişimcilerinin en rekabetçi olduğu dönemde gelişmekte olan sektörler için “son derece çağdaş yükümlülükler geliştirmek istiyor.

House Ways ve Means Komitesi’nin başkanı olan Temsilci Kevin Brady, “bu üç ekonomi bizim en büyük ve en önemli ticaret ortaklarımızdan bazılarıdır, fakat aynı zamanda ABD’li çiftçilerin, üreticilerin ve hizmet sağlayıcıların önemli engellerle karşılaştığı pazarlardır.” dedi.

Ticaret Komitesinin üst düzey yönetim kurulu üyesi olan Senatör Ron Wyden, “ABD yönetimi, Amerikan işçilerine ve işletmelerine fiilen yarar sağlayacak şekilde işçi hakları, çevresel koruma ve dijital ticaret gibi alanlarda yüksek bir çıta inşaa etmek için bu fırsatı kullanmak da dahil olmak üzere, ticaret engellerini aşmak için zaman ayırmalı” ve “sadece bazı problemleri ele alan hızlı ve kısmi bir anlaşmadan kaçınmalıdır.”  dedi.

Geçtiğimiz hafta, senatörler, Lighthizer’in yönetimin yakında Filipinler ile ticaret müzakereleri başlatmayı planladığına dair kendilerini haberdar ettiğini, ancak Salı günü USTR’nin resmi müzakereleri başlatma planlarını Kongre’ye bildirmediğini söyledi.

Lighthizer Temmuz ayında bir Senato paneline yaptığı açıklamada, ABD’nin Filipinler ile “müzakerelere başlamaya” yakın olduğunu söyledi. Lighthizer sözcüsü, yönetimin neden şu anda ilerlemediğine dair henüz yorum getirmedi.

Wyden geçen hafta yaptığı açıklamada, “12 bin kişinin hayatını kaybettiği iddia edilen kanlı bir uyuşturucu savaşı hakkında övünen bir Filipin cumhurbaşkanıyla ticaret müzakereleri yapmak konusunda çok ciddi endişelere sahip olduğunu” söyledi.

Haber Kaynağı: Reuters (Washington), David Shepardson

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Posted in Ekonomi

İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıkları’ ndan ekonomik güvenlik soruşturması

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

BREXİT sonrasında Avrupa Birliği İngiltere’ nin yeni gümrük vergisi planlarına ait temel unsurları geri çevirdi

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

ESM: Yunanistan, nihai kurtarma programından başarılı bir şekilde çıktı

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasa güne 7 milyar 636,3 milyon TL artı rezervle başladı - 14 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Piyasa güne 7 milyar 636,3 milyon TL artı rezervle başladı – 14 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - FED Boston Başkanı Eric Rosengren- ABD, bir sonraki durgunlukla mücadele için iyi konumlanmış değil
Posted in Ekonomi

FED Boston Başkanı Eric Rosengren: ABD, bir sonraki durgunlukla mücadele için iyi konumlanmış değil

Haberin Devamı