Türk heyetin ABD’de ilk görüşmeleri tamamlandı

Türkiye ile ABD arasında yaşanan sorunların aşılması için yola çıkan heyet dün Washington’daki ilk görüşmesini ABD Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirdi. Görüşmede Rahip Brunson’un tutukluluğu ve ABD’nin yaptırım kararları konuşuldu. Heyetin ikinci durağı ise ABD Hazine Bakanlığı oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor.” denildi.

Türkiye ile ABD arasındaki mevcut sorunların çözümüne yönelik ABD’ye giden Türk heyetinin ABD Dışişleri Bakanlığında Amerikalı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşme tamamlandı.

Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın yaptığı 9 kişilik Türk heyeti ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasındaki görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, Türk heyetinin diğer temaslarına devam edeceği bildirildi.

Görüşmede ağırlıklı olarak, İzmir’de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla ev hapsinde bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson konusu ve ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararının ağırlıklı olarak ele alındığı kaydedildi.

 

ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ile ABD arasındaki mevcut sorunların çözümüne yönelik ABD’ye gelen Türk heyetinin ABD Dışişleri Bakanlığında Amerikalı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Bakanlık Sözcüsü Nauert, Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın yaptığı 9 kişilik Türk heyeti ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan kısa açıklamada, “Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor.” ifadesine yer verildi.

Heyetler arasındaki görüşme yaklaşık 50 dakika sürmüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, Türk heyetinin ABD Hazine Bakanlığı yetkilileriyle de bir araya gelmesi bekleniyor.

Türk heyetinde Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından üçer temsilcinin bulunduğu kaydedilmişti.

Türk heyetinin temaslarına Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da eşlik ediyor.

 

HEYETİN İKİNCİ DURAĞI HAZİNE BAKANLIĞI

Öte yandan, AA muhabirine açıklama yapan üst düzey bir ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi, Türk heyeti ile bir görüşme gerçekleştireceklerini ifade etti. Türk heyet, ABD Hazine Bakanlığı’na ulaştı.

Türk heyetinde Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından 3’er temsilcinin bulunduğu kaydedilmişti.

Önceki gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında iki ülke arasındaki mevcut sorunların ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirilmişti.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Pompeo arasındaki görüşmenin ardından ABD ile Türkiye arasındaki sorunların çözümü konusunu ele almak üzere Türkiye’den bir heyetin ABD’ye giderek görüşmelerde bulunacağı bildirilmişti.

Haber Kaynağı: Business HT

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Piyasalarda Gün Ortası - 07.01.2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün ortası – 07.01.2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar -Dolar, 5,3070 TL'den alıcı buluyor - 19 Şubat 2019, 09-30
Posted in Döviz

Serbest piyasada Dolar 5,3070 TL’den alıcı buluyor – 19 Şubat 2019, 09:30

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları - 5 Mart 2019
Posted in Döviz

TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları – 5 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin IMF üyeleri, para birimlerini ticaret silahı olarak kullanmaktan kaçınmayı taahhüt ediyorlar
Posted in Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin IMF üyeleri, para birimlerini ticaret silahı olarak kullanmaktan kaçınmayı taahhüt ediyorlar

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalarda gün ortası - 15 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Piyasalarda gün ortası – 15 Mart 2019

Haberin Devamı