Türkiye bu krizden güçlenerek çıkacak – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

PiyasaEndeksi.com – Maliye Bakanı Berat Albayrak Perşembe günü uluslararası yatırımcılar ile yaptığı geniş kapsamlı toplantıda, Türkiye’nin döviz krizinden daha güçlü çıkacağını ve ülkenin bankalarının sağlıklı olduğunu dile getirdi.

Binlerce yatırımcı ve ekonomistle yapılan bir konferansta, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Albayrak, Türkiye’nin tüm iç sorunlarını tam olarak anladığını ve kabul ettiğini, ancak şu an bir pazar anormalliği olarak tanımladığı şeyle uğraştığını söyledi.

Ankara ve ABD arasında politik gerilim tırmandığı sırada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türk metallerinin ithalatına yönelik tarifeleri ikiye katlama kararı alması sonrasında, birçok ülke benzer ABD ticaret önlemlerinin hedefi olmuştu, ve Albayrak Türkiye’nin bu dönemi Almanya, Rusya ve Çin gibi diğer ülkeler ile birlikte görüşmeler yürüterek yürüteceğini söyledi.

Türk lirası, yatırımcıların ABD’nin para politikası ve ABD ile olan uyuşmazlığı üzerindeki etkisi karşısında bu hafta %7,4 azalarak %40 seviyesinde bir gerileme yaşamıştı.

İş hayatının ilk ayında, 2001’den bu yana Türkiye’nin en büyük döviz kuru krizine maruz kalan Albayrak, yatırımcıları ekonominin siyasi müdahaleye rehin olmadığı konusunda güven verici bir görev üstleniyor.

Finans alanında doktora yapmış olan 40 yaşındaki eski bir şirket yöneticisi olan Albayrak, Türkiye’nin bankacılık sektörüne destek vermeye tereddüt etmeyeceğini söyledi. Bankalar volatiliteyi yönetebiliyordu ve son zamanlarda mevduattan önemli miktarda nakit akışı olmamıştı, diye ekledi.

Albayrak konuşmasına başlamadan önce, Türkiye ABD arasındaki rekabet her zamankinden daha geniş bir alan bulmasına rağmen Türk Lirası, Dolar karşısında %3’ten fazla güçlendi.

However, the currency market’s reaction to his conference call – in which he also said Turkey had no plans to seek help from the International Monetary Fund or impose capital controls to stop money flowing abroad – was measured.

Fakat, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’ndan yardım almaya yönelik ya da yurtdışında akan paranın durdurulması için sermaye kontrolleri koyma planlarının olmadığını söylediği konferans görüşmesinde, döviz piyasasının verdiği tepki ölçüldü.

Konuşmasını bitirdikten sonra Türk Lirası önceki değerine kıyasla Dolar karşısında çok az hareketlilik göstermesi, Türk Lirası’nın bu yıl Dolar karşısında %34 civarında kalacak olması olarak yorumlanıyor.

 

KATAR GÜVENCESİ

Döviz kurları Çarşamba günü geç saatlerde Türkiye’de Katar tarafından 15 milyar dolarlık yatırım yapılacağı açıklamasından destek aldı.

Beyaz Saray Çarşamba günü yaptığı açıklamada Ankara’ya, Türkiye’ye yönelik çelik tarifelerinin kaldırılmayacağını belirterek, terörizmle ilgili suçlamalarla yargılanan Andrew Brunson’un serbest bırakılması için küçük bir teşvik vermeye karar verdiklerini söyledi.

Washington, evanjelik Hıristiyan’ın serbest bırakılmasını istiyor ancak Türk yetkililer, davanın mahkemelerin karar vermesi gerekli bir meselesi olduğunu söylüyorlar.

Trump’ın geçtiğimiz hafta Türk metallerine uygulanan tarifeleri iki katına çıkarması üzerine, Ankara ABD’ nin tehditlerine boyun eğmeyeceğini açıklaması ve ABD menşeyli araba, alkol ve tütün tarifelerinin Çarşamba günü aynı miktarlarda artırılacağını söyledi.

Papaz davası, Suriye’deki farklı çıkarlar ve Ankara’nın Rus savunma sistemlerini satın alma konusundaki itirazları, Türkiye’ nin NATO’daki müttefikleri açısından, Türkiye’deki finansal piyasalarda istikrarsızlığa katkıda bulunan sebeplerden birkaçı olarak görülüyor.

Haber Kaynağı: Reuters (İstanbul), Haberi Bildiren: Daren Butler, Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Ekonomi - Ciro Endeksleri, Kasım 2018
Posted in Ekonomi

Ciro Endeksleri, Kasım 2018

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Türkiye Gündem - Kamu haznedarlığı uygulaması kapsamında faiz düzenlemesi - 8 Mart 2019
Posted in Türkiye

Kamu haznedarlığı uygulaması kapsamında faiz düzenlemesi – 8 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - Rusya'nın enerji gelirleri 2018 yılında arttı
Posted in Ekonomi

Rusya’nın enerji gelirleri 2018 yılında arttı

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - 49. Dünya Ekonomik Forumu - Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro
Posted in Ekonomi

49. Dünya Ekonomik Forumu – Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Spot piyasada doğal gaz fiyatları - 18 Şubat 2019
Posted in Piyasalar

Spot piyasada doğal gaz fiyatları – 18 Şubat 2019

Haberin Devamı