Türkiye, ek ABD gümrük tarifeleri üzerinden DTÖ uyuşmazlık şikayetini başlattı

PiyasaEndeksi.com – Dünya Ticaret Örgütü, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye ‘nin Türk çelik ve alüminyum ithalatına ilişkin ABD’ nin uyguladığı ilave gümrük vergilerine karşı Dünya Ticaret Örgütü ile bir ihtilaf şikayeti başlattığını söyledi.

Hareket daha önce Türk yetkililer tarafından gündeme getirilmiş, ve bir Türk Hıristiyan papazının Türkiye’ye yönelik terör eylemlerinde yer alması suçlamaları ile tutuklu bulunmasına karşın ABD Başkanı Donald Trump tarafından bu ay Türk metal ithalatına ilişkin tarifelerin iki katına çıkarılacağının söylenmesi sonrasında da fiili adım atılmıştır.

Aslen Kuzey Carolina’dan gelen papaz, Türkiye’de yirmi yıl yaşadı. İki NATO müttefiki arasındaki diplomatik sürtüşmede isteksiz bir parlama noktası oldu. Kriz, Türkiye’nin finansal piyasalarında derin kargaşaya sebep oldu.

DTÖ, internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Türkiye, ABD tarafından çelik ve alüminyum ürünlerine uygulanan ilave ithalat vergileriyle ilgili, ABD ile yaşanan ihtilafın çözümüne dair WTO’ nun ihtilaf danışmanlığını talep etti.” dedi.

Anlaşmazlıklarla ilgili istişarelerde, her iki tarafın da çözüm aramak için 60 günü var, sonrasında çözüm bulunmadığı takdirde ise konu DTÖ Uyuşmazlık Çözüm Kuruluna gidebilir.

ABD ile Ankara arasındaki ilişkilerin durumunu eleştiren Trump, bu ay, Türkiye’den ithal edilen alüminyum ve çelik ürünlerine yönelik vergilerin ikiye katlanarak, alüminyum için % 20 ve çelik için % 50 olarak gerçekleşmesini sağladı.

Papaz Andrew Brunson, kendisinin inkar ettiği terör suçlamalarından yargılanmış ve tutuklu bulunuyor. Evanjelik Hıristiyanları temel destekçileri arasında sayan Trump, papazın davasına giderek artan bir biçimde karşı çıktı.

Trump gazetecilere Cuma günü verdiği demeçte, “Onu uzun zaman önce geri vermiş olmalılardı, ve Türkiye benim görüşüme göre çok ama çok kötü davrandı.” dedi, ve ekledi:  “Onu yalnız bırakmayacağız. İnsanlarımızı alamazlar.”.

Cuma günü bir Türk mahkemesi, Brunson ‘un ev hapsinden çıkarılmasına dair bir kanıtı reddetti ve delillerin toplanmakta olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük çelik ithalatçısıdır. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nin altıncı en büyük çelik ihracatçısıdır.

Haber Kaynağı: Reuters (İstanbul), Haberi Çeviren: ismail EL (PiyasaEndeksi.com)

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Posted in Ekonomi

Garanti ve Yapı Kredi’den piyasa üzerinde etki eden haberlere ilişikin açıklama

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Döviz Kur Fiyatları - 6 Mart 2019
Posted in Döviz

Döviz Kur Fiyatları – 6 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Piyasa, güne artı rezervle başladı - 16 Ocak 2019
Posted in Piyasalar

Piyasa, güne artı rezervle başladı – 16 Ocak 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti
Posted in Ekonomi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Borsa, yüzde 0,68 (687,86 puan) değer kaybederek günü 100.850,42 puandan kapattı 11 Mart 2019
Posted in Borsa

Borsa, yüzde 0,68 (687,86 puan) değer kaybederek günü 100.850,42 puandan kapattı – 11 Mart 2019

Haberin Devamı