İngiltere Başbakanı Theresa May: Brexit uzun süreli ertelenebilir

DovizBulteni.com - İngiltere Başbakanı Theresa May- Brexit uzun süreli ertelenebilir

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği (AB)’nden ayrılma sürecinde herhangi bir anlaşma üzerinde uzlaşma sağlanmadığı takdirde Brexit’in uzun süreli ertelenmesi gerekliliğinin söz konusu olabileceğini dile getirdi

May, “anlaşmasız Brexit” oylaması sonrasında yaptığı açıklamada, günün sonunda elde edilen sonuca rağmen seçeneklerde bir değişiklik olmadığını ifade etti

Bir çözüme ulaşılması noktasında sorumluluğun artık, şu ana kadar Brexit anlaşması ve “anlaşmasız Brexit” i kabul etmemiş olan parlamentoda olduğunu belirten Theresa May, “Hukuki anlamda, başka bir şey üzerinde anlaşılmadığı üzere İngiltere, AB’yi anlaşmasız olarak terk edecektir.” sözlerini dile getirdi.

Referanduma ikinci kez gidilmesi halinde bunun Brexit’i ortadan kaldırabileceğine işaret eden May, söz konusu bu durumun yine beraberinde, halk ve parlamento arasında zaten kırılgan bir hale bürünmüş güven ilişkisinde daha fazla zarara sebebiyet vereceğini sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği’nin, üzerinde uzlaşmaya varılmış metni tek anlaşma olarak kabul ettiğine dikkati çeken May, yarın Brexit’in ertelenmesi seçeneğinin oylamaya sunulacağını, fakat Avrupa Birliği’nin ise sadece bir anlaşma söz konusu olduğu durumda buna onay vermesinin mümkün olabileceğini dile getirdi.

 

Ayrılık tarihinde uzun süreli öteleme

Ayrılış tarihinde bir ötelemenin mümkün olabilmesi için tek seçeneğin parlamentonun başka bir yöntem üzerinde Avrupa Birliği ile uzlaşmaya varmasının gerekliliğini ve bunun da kısa süreliğine, sınırlı ve teknik bir öteleme olabileceğini ifade eden May, “Parlamento, eğer önümüzdeki günlerde bir anlaşmayı desteklemeyi istemezse, 29 Mart’ta anlaşmasız ayrılığı da istemediğine göre, o halde uzun süreli bir ertelemeye ihtiyaç olduğunu belirtiyordur. Böyle bir erteleme, İngiltere’nin Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılmasını da gerektirecektir.” sözlerini dile getirdi.

Bu durumun arzu edilmediğini ifade eden May, “Parlamento, aldığı kararların sonuçlarıyla yüzleşmeli.” sözlerini dile getirdi.

May’in Avrupa Birliği ile üzerinde uzlaşmaya vardığı Brexit anlaşmasını dün kabul etmeyen İngiliz Parlamentosu, bugün de aldığı kararla anlaşmasız Brexit’i reddetti. Parlamento, yarın, Brexit tarihinin ötelenmesi seçeneğini görüşerek oylamaya sunacak.

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Ekonomi - Avrupa Birliği'nde kamu borcunun GSYH'ye oranı düştü
Posted in Ekonomi

Avrupa Birliği’nde kamu borcunun GSYH’ye oranı düştü

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - ABD'nin ham petrol stokları geçen hafta 1,3 milyon varil arttı - 7 Şubat 2019
Posted in Piyasalar

ABD’nin ham petrol stokları, geçen hafta %0,3 artışla 447,2 milyon varile yükseldi – 7 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar Borsa - VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı - 04.01.2019
Posted in Borsa

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı – 04.01.2019

Haberin Devamı
Posted in Piyasalar

En fazla kazandıran yatırım fonları, 31 Aralık 2018

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Kanada Başbakanı Justin Trudeau- BM toplantısında ABD ile gayri resmi NAFTA görüşmeleri olası
Posted in Ekonomi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau: BM toplantısında ABD ile gayri resmi NAFTA görüşmeleri olası

Haberin Devamı