Trump’tan Filistin’e yapılacak olan yardım ile ilgili karar

DovizBulteni.com Washington yönetimi, daha önce Filistin’e yapılması planlanan 200 milyon dolarlık yardımın, ABD Başkanı Donald Trump tarafından verilen talimatla başka yerlere kaydırılacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, üst düzey bir bakanlık yetkilisine atıfta bulunularak söz konusu yardım ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, daha önce Filistin Yönetimine verilmesi ve Batı Şeria ile Gazze’de kullanılması planlanan 200 milyon dolarlık mali kaynağın bugünlerde tekrar gözden geçirildiği belirtildi.

ABD ile Filistin arasındaki Orta Doğu Barışı ekseninden doğan gerginlik artış gösterirken, yapılan söz konusu açıklamaya şöyle devam edildi: “Bu değerlendirmenin sonucunda, Batı Şeria ve Gazze’de kullanılması planlanan 200 milyon doları aşkın ekonomik fon Başkan’ın da talimatıyla başka yerlere kaydırılacak. Bu fonlar yüksek öncelikli başka projelere yönlendirilecek.”

Yine aynı açıklamada, uluslararası toplumlarca Gazze’ye yardım yapılırken karşı karşıya gelinen zorlukların göz önünde bulundurulduğu ifade edildi, ve “şehirde yaşayanların hayatlarının, Hamas kontrolü sebebi ile, risk içinde olduğu” iddiasında bulunuldu.

Trump liderliğindeki Washington yönetiminin tek taraflı olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararından sonra ABD-Filistin ilişkilerinde yaşanan gerginliğin, bu kararla daha da negatif bir hal alacağı öngörülüyor.

Kudüs’ün İsrail’ in başkanti ilan edilmesi ile ilgili kararın Trump yönetimi tarafından açıklanmasının ardından ABD’ nin Orta Doğu Barış sürecindeki sözde arabulucu rolünün tamamen yok olduğu değerlendirmesi yapılırken, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, kararın ardından iki kez gittiği bölgede hiçbir Filistinli yöneticiyle görüşememişti.

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Döviz kur fiyatları 18 Mart 2019, 09 30
Posted in Döviz

Döviz kur fiyatları – 18 Mart 2019, 09:30 

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Kasım’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek
Posted in Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Kasım’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları - 8 Mart 2019
Posted in Döviz

TCMB alım satıma konu olmayan döviz kurları – 8 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - Ocak 2019 Konut Satış İstatistikleri - 18 Şubat 2019
Posted in Ekonomi

Ocak 2019 Konut Satış İstatistikleri – 18 Şubat 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa - Avrupa borsaları günü düşüşle kapattı
Posted in Borsa

Avrupa borsaları günü düşüşle kapattı – 03.01.2019

Haberin Devamı