Türkiye’ye, S-400’ler için, ABD’den yeni bir açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rusya tarafından 2019’da başlanması planlanan S-400 hava savunma füze sistemlerinin Türkiye’ye teslimatından duydukları endişeyi dile getirdi.

Heather Nauert, yürütülen basın toplantısında bir gazeteci tarafından S-400 hava savunma füze sistemlerinin Türkiye’ye teslimatının 2019′ da başlayacak olması ile ilgili kendisine yöneltilen soruya cevaben, “Ben şahsen böyle bir haber görmedim ama eğer doğruysa bu bizim için endişe verici. Biliyorsunuz, Türkiye gibi bir NATO müttefikinin S-400 sistemini kullanması bizim politikamıza ters” dedi.

“Türkiye’ nün S-400 Alımına Karşıyız”

Nauert, S-400’ün NATO tarafından kullanılan diğer sistemler ile uyumlu olmadığına işaret ederek, “Partnerlerimiz veya müttefiklerimizden birinin S-400 almasına karşıyız” diye ekledi.

“S-400 alımı Türkiye’ye yönelik yaptırımları kışkırtır mı?” sorusuna cevaben, Nauert, diğer ülke ve şirketlere yönelik yaptırımları kışkırtabilecek şeylerin neler olduğuna dair ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından net bir açıklamanın çoktan yapıldığını söyledi.

S-400′ lerin Teslim Tarihi Öne Alındı

Rusya’nın devlet askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’un yöneticisi Aleksandr Miheyev, Rus yapımı S-400 füze savunma sisteminin Rusya tarafından Türkiye’ye ne zaman teslim edilmeye başlanacağına dair kendisine yöneltilen bir soru üzerine “Türkiye’ye S-400 teslimatına gelirsek, sözleşme, üzerinde anlaşılan süre içinde hayata geçirilecek. Sözleşmeyi 2019’da hayata geçirmeye başlayacağız” yanıtını vermişti.

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa yüzde 0,75 değer kaybederek günün ilk yarısını 101.517,31 puandan tamamladı - 8 Mart 2019
Posted in Borsa

Borsa yüzde 0,75 değer kaybederek günün ilk yarısını 101.517,31 puandan tamamladı – 8 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney- FED, iyi nedenlerle faiz oranlarını artırıyor
Posted in Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney: FED, iyi nedenlerle faiz oranlarını artırıyor

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - Dolar:TL haftaya yükselişle başladı
Posted in Ekonomi

Dolar/TL haftaya yükselişle başladı

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi, Piyasa, Politika, Teknoloji, Döviz - TBMM 27. dönem 2. yasama yılı bugün başlıyor
Posted in Türkiye

TBMM 27. dönem 2. yasama yılı bugün başlıyor

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 5 milyar lira verdi - 22 Ocak 2019
Posted in Piyasalar

TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 5 milyar lira verdi – 22 Ocak 2019

Haberin Devamı