Elon Musk

DovizBulteni.com - Kim Kimdir - Biyografi - Elon Musk

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da doğdu.

Kendi çabaları ile yazılım kodlama dilini öğrenen ve daha henüz 12 yaşında iken geliştirmiş olduğu bilgisayar oyununu (Blastar) $500’e satarak ilk ticari başarısına ulaşan Elon Musk, askerlik görevini yapmamak için henüz 17 yaşında iken 1988’de Güney Afrika’dan ayrılmıştır.

Askerlik ile ilgili düşüncelerini “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok; ancak Güney Afrika ordusuna askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi” şeklinde açıklayan Elon Musk’ın gözü “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer” olarak tanımladığı Amerika’daydı çünkü Musk’ın hayalinde her zaman uzay vardı…

 

Eğitim Hayatı

Orta öğrenimini Bryanston High School’da ve lise öğretimini Pretoria Boys High School’da tamamladıktan sonra, Kanada’daya taşınan Musk Queen’s University’de iki yıl eğitim aldı. Kanada’daki eğitimi sonrasında, University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Amerika’ya geçiş yapan Musk, The Wharton School of the University of Pennsylvania’dan Ekonomi alanında lisans diplomasını ve University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan Fizik alanında yan dal diplomasını aldı.

Doktora eğitimini yarıda bırakarak, insanlığın çözülmesi gerektiği sorunları olduğunu düşündüğü için Temiz hava, İnternet ve Uzay konuları üzerine yoğunlamaya karar verdi.

 

Evlilik Hayatı

Justine ile 2000’de gerçekleşen Elon Musk’ın ilk evliliği 8 yıl sürdü. İlk evliliğinin sona ermesinin ardından, Musk 2010 yılında iki evlilik yaşayacağı Talullah Riley’den 2016 yılında tamamen ayrıldı.

Bu iki evlilikten 6 çocuğu bulunan Musk’ın çocuklarının isimleri; Nevada Alexander, Xavier, Saxon, Griffin, Damian ve Kai.

 

Kariyeri

Zip2
1995’te Musk ve erkek kardeşi Kimbal, küçük bir grup melek yatırımcıdan alınan parayla bir web yazılım şirketi olan Zip2’yi kurdu. Şirket, gazete yayıncılığı endüstrisi için bir internet “şehir rehberi” geliştirdi ve pazarladı. Musk, The New York Times ve Chicago Tribune ile sözleşmeler imzaladı ve yönetim kurulunu CitySearch ile birleşme planlarını terk etmeye ikna etti. Zip2’de iken Musk CEO olmak istedi; Ancak, yönetim kurulu üyelerinin hiçbiri buna izin vermedi. Compaq, Şubat 1999’da Zip2’yi 307 milyon ABD dolar nakit ve 34 milyon ABD dolar hisse senedi opsiyonu ile satın aldı.

 

X.com ve PayPal
1999 yılının Mart ayında Musk, bir online finansal hizmetler ve e-posta ödeme şirketi X.com’u kurdu ve Zip2’nin satışından 10 milyon dolar kazandı. Bir yıl sonra şirket, PayPal adındaki para transfer hizmetine sahip olan Confinity ile birleşti. Birleştirilmiş şirket, PayPal hizmetine odaklanmış ve 2001 yılında PayPal olarak değiştirilmiştir. PayPal’ın erken büyümesi, hizmet yoluyla para aldığında yeni müşterilerin kazanıldığı viral bir pazarlama kampanyası yürütülerek gerçekleştirilmiştir. Musk, 2000 yılının Ekim ayında, özellikle şirketin Unix tabanlı altyapısını Microsoft Windows’a taşıma isteğinden ötürü diğer şirket liderliğindeki anlaşmazlıklar nedeniyle, yönetim kurulunda kalmasına rağmen CEO görevinden devrildi. Ekim 2002’de PayPal eBay tarafından 1,5 milyar ABD doları karşılığında satın alındı ​​ve bunların karşılığında Musk, 165 milyon ABD doları aldı. Satış öncesinde, şirketin en büyük hissedarı Musk, PayPal’ın %11.7 hissesine sahipti.

Temmuz 2017’de, Musk, kendisine “büyük duygusal değer” verdiğini bildirdiği x.com alan adını PayPal’dan açıklanmayan bir miktar ile satın aldı.

 

SpaceX

2001 yılında, Musk, uzay keşiflerine kamu dikkatini yeniden çekmeyi amaçlayan, ve Mars’ta bir minyatür deneysel sera kurulumu kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan “Mars Oasis” projesini hayata geçirdi. Ekim 2001’de Musk, yenilenmiş Dnipro kıtalararası balistik füzeleri (Dnepr Intercontinental ballistic missiles, ICBM) satın almak için Jim Cantrell (bir havacılık malzemeleri tamircisi) ve Adeo Ressi (üniversiteden en iyi arkadaşı) ile Moskova’ya gitti. Grup NPO Lavochkin ve Kosmotras gibi şirketler ile bir araya geldi; ancak, Cantrell’e göre, Musk bir acemi olarak görülmüş ve sonuç olarak Musk’ın Rus baş tasarımcılarından biri ile yaşadığı münakaşa sonrasında grup Amerika’ya eli boş geri döndü. Şubat 2002’de grup, Mike Griffin ile birlikte, üç ICBM’i aramak için Rusya’ya döndü. Griffin, CIA’nın girişim sermayesi kolu olan In-Q-Tel’in yanı sıra NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı için çalıştı ve sadece uydular ve uzay araçları üreticisi Orbital Sciences’dan yeni ayrılmıştı. Grup, Kosmotras ile tekrar bir araya geldi ve 8 milyon ABD Doları karşılığında bir roket teklif edildi; Ancak, bu Musk tarafından çok pahalı olarak görüldü ve Musk toplantıyı terketti. Moskova’dan geri dönüşte Musk, ihtiyaç duyduğu uygun fiyatlı roketleri inşa edebilecek bir şirket kurabileceğini fark etti. Musk, Tesla’nın ve SpaceX’in yatırımcısı Steve Jurvetson’a göre, bir roket inşa etmek için hammaddelerin gerçekte bir roketin satış fiyatının sadece yüzde 3’ü olduğunu hesaplamıştı. Teorik olarak, yazılım mühendisliğinden dikey entegrasyon ve modüler yaklaşımı uygulayarak SpaceX’in fırlatma fiyatını on katına çıkarabileceği ve yine de yüzde 70’lik brüt kar marjından yararlanabileceği sonucuna varılmıştır. Nihayetinde Musk, uzun vadede “gerçek bir uzay uygarlığı” yaratma hedefi ile SpaceX’i kurdu.

Elde ettiği servetinin 100 milyon dolarlık kısmı ile Musk, Space Exploration Technologies veya SpaceX’i Mayıs 2002’de kurdu. Musk, Kaliforniya merkezli Hawthorne firmasının CEO’su ve CTO’su dur. SpaceX, roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanarak uzay fırlatma araçlarını geliştirir ve üretir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon-1 ve Falcon-9 roketleri, ve ilk uzay aracı Ejderha’dır. Yedi yılda, SpaceX, Falcon fırlatma araçları ailesini ve Dragon çok amaçlı uzay aracını tasarladı. 2008 yılının Eylül ayında, SpaceX’in Falcon-1 roketi, Dünya yörüngesine bir uydu yerleştiren ilk özel sermaye ile finanse edilmiş sıvı yakıtlı araç oldu. 25 Mayıs 2012’de, SpaceX Dragon aracı, ISS ile bir araya gelerek, Uluslararası Uzay İstasyonuna bir araç yerleştirip kiralayan ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.

2006 yılında, SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo taşımak için SpaceX Falcon 9 fırlatma aracı ve Dragon uzay aracının geliştirilmesine ve testine devam etmek için NASA ile bir sözleşme imzaladı. Ardından, 2011’de emekli olduktan sonra ABD Uzay Mekiği’nin yerini alan, Falcon-9 roketi ve Dragon uzay aracının Uzay İstasyonuna 12 uçuşu için 23 Aralık 2008’de NASA Ticari Yeniden Yükleme Hizmetleri programı sözleşmesi imzalandı. ISS’e astronot taşımacılığı şu anda sadece Soyuz tarafından yürütülmektedir, ancak SpaceX, 2018 yılına kadar ABD’de bir astronot taşıma kapasitesi geliştirmeyi amaçlayan Ticari Mürettebat Geliştirme programının bir parçası olarak NASA ile sözleşme imzalamış iki şirketten biridir.

Musk, uzay seyahatini uygun maliyetli hale getirilmesi için roketlerin tekrar kullanılabilir hale getirilmesi gerektiğine inanıyordu, ancak uzay endüstrisindeki uzmanların çoğu yeniden kullanılabilir roketlerin muhtemel veya gerçekleştirilebilir olduğuna inanmıyorlardı. 22 Aralık 2015’te, SpaceX, Falcon roketinin ilk aşamasını fırlatma rampasına başarıyla geri getirdi. Bu, yörüngesel bir roket tarafından tarihte ilk kez gerçekleştirilmiş bir beceriydi ve uzaya yolculuk maliyetini azaltan roketin tekrar kullanılabilirliğine doğru atılan önemli bir adımdı. Bu ilk etapta, 2017’nin sonuna doğru SpaceX, otonom bir uzay drone gemisi ve okyanus tabanlı bir kurtarma platformuna 16 misyon üst üste toparlanma ve iniş sağladı. Falcon-9’un 2010’daki ilk uçuşundan beri Falcon-9 güçlendiricilerden 40’nın 20’si toparlandı. 2017’de, SpaceX, 18 başarılı Falcon-9 uçuşunu gerçekleştirdi.

6 Şubat 2018’de SpaceX, Falcon Heavy’i (şimdiye kadar Saturn V, Energia ve N1’den sonra) inşa edilen en yüksek kapasiteli roket ve 2018’den bu yana faaliyete geçen en güçlü roketi başarıyla fırlattı.

SpaceX, dünyanın en büyük özel roket motoru üreticisi ve bir roket motoru (Merlin 1D) için en yüksek itme-ağırlık oranı rekoru sahibidir. SpaceX, 100’den fazla operasyonel Merlin 1D motoru üretmiştir. Her Merlin 1D motoru, ortalama 40 aile aracının ağırlığını dikey olarak kaldırabilir. Bir arada, Falcon 9’un ilk aşamasındaki 9 Merlin motorları, irtifaya bağlı olarak, 5.8 ila 6.7 MN (1.3 ila 1.5 milyon pound) itme gücü üretebilir.

Musk, Isaac Asimov’un Foundation serisinden etkilendi ve uzay keşfini insan yaşamının bilincini korumak ve genişletmek için önemli bir adım olarak görüyordu. Musk, çok ırklı yaşamın, insan türünün hayatta kalmasına yönelik tehditlere karşı bir koruma görevi görebileceğini söyledi.

Asteroit veya süper bir yanardağ bizi yok edebilir ve dinozorların hiç görmediği risklerle karşılaşırız: tasarlanmış bir virüs, bir mikro kara deliğin istemeden yaratılması, felaketle küresel ısınma ya da henüz bilinmeyen bir teknoloji sonumuzu getirebilir. İnsanoğlu milyonlarca yıl boyunca evrildi, ancak son altmış yılda atomik silahlar kendimizi söndürme potansiyelini yarattı. Er ya da geç, bu yeşil ve mavi topun ötesindeki hayatı genişletmeliyiz ya da soyumuz tükenebilir.

Musk’un hedefi, insan uzay aracının maliyetini 10 kat azaltmaktır. 2011 röportajında, insanlara Mars’ın yüzeyine 10-20 yıl içinde göndermeyi umduğunu söylemişti. Ashlee Vance’ın biyografisinde Musk, 2040 yılında 80.000 nüfusuyla bir Mars kolonisi kurmak istediğini söyledi. Musk, Mars’ın atmosferinin oksijenden yoksun olmasından dolayı, tüm ulaşımın elektrikli (elektrikli arabalar, elektrikli trenler, Hiperbol, elektrikli uçak) olması gerektiğini belirtti. Musk, Haziran 2016’da, daha büyük Mars Koloni Taşıyıcı (MCT) uzay aracının ilk insansız uçuşunun 2022 yılında kırmızı gezegene doğru yola çıkmayı hedeflediğini ve 2024 yılında ilk MCT Mars uçuşunun takip edileceğini belirtti. Eylül 2016’da Musk, Mars’ı keşfetmek ve kolonileştirmek için mimarisinin ayrıntılarını açıklamıştı.

2017’nin sonlarında, SpaceX, tüm SpaceX fırlatma servis sağlayıcısını tek bir çok büyük araç seti ile destekleyecek olan yeni nesil fırlatma aracı ve uzay aracı sistemi (BFR) tasarımını açıkladı: Dünya yörüngesi, Ay yörüngesi, gezegenler arası misyonlar, ve hatta dünya üzerindeki kıtalararası yolcu taşımacılığına hizmet edecek, ve 2020’lerde Falcon-9, Falcon Heavy ve Dragon araçlarının yerini tamamen alacağı öngörülmekte olan yeni bir tasarım. Yeni roket motoru gelişimi 2012 yılında, taşıtlarda önemli gelişme ise 2017 yılında başladı.

 

Tesla
Tesla Inc. (Tesla Motors), Temmuz 2003’te, Martin Aberhard ve A Serisi bir finansmana kadar şirketi finanse eden Marc Tarpenning tarafından kurulmuştur.

Her iki girişimci de Elon Musk’un katılımı öncesinde şirketin erken gelişiminde aktif rol oynamışlardır. Musk, Şubat 2004’te A Serisi yatırım serisine başkanlık etti ve Tesla’nın yönetim kuruluna başkan olarak atandı. Musk, şirket içinde aktif bir rol aldı ve Roadster ürün tasarımını ayrıntılı bir şekilde ele aldı, ancak günlük iş operasyonlarına derinden dahil olmadı.

2008’deki mali kriz sonrasında ve 2007’de bir dizi yükselen çatışmadan sonra, Eberhard şirketten atıldı. Musk, bugün halen sahip olduğu CEO ve ürün mimarı olarak üstlendi. Tesla Motors ilk kez 2008 yılında, 31 ülkeye yaklaşık 2500 araç satışı gerçekleştirdiği bir elektrikli spor otomobil modeli olan Tesla Roadster’ı geliştirdi. 22 Haziran 2012 tarihinde dört kapılı Tesla Model S sedan teslim edilmeye başlandı. 9 Şubat 2012 tarihinde, üçüncü ürünü olan SUV / minivan pazarına yönelik Model X’i piyasaya sundu; ancak, Model X lansmanı Eylül 2015’e kadar ertelendi. Kendi arabalarına ek olarak, Tesla, elektrikli güç aktarma sistemlerini Akıllı EV, Mercedes B sınıfı Elektrikli Tahrik ve Mercedes A Sınıfı için Daimler’e ve RAV4 EV için Toyota’ya satıyor. Musk, Tesla’daki her iki şirkete uzun vadeli yatırımcıları çekmeyi başardı.

Musk, 30.000 $ ‘lık kompakt Tesla modelini inşa etmeyi ve elektrikli araç güç aktarma organı bileşenleri inşa etmeyi ve satmayı tercih etti; böylece diğer otomobil üreticileri, ürünleri kendi bünyesinde geliştirmek zorunda kalmadan, uygun fiyatlarla elektrikli araçlar üretebileceklerdi; Bu, 35,000 dolarlık bir taban fiyatına sahip olması planlanan Model 3’e yol açtı. Bazı ana yayınlar, ileri araç güç aktarma organları üzerindeki çalışmaları için Henry Ford’la karşılaştırmıştır.

All Things Digital ile Mayıs 2013’te yaptığı bir röportajda Musk, elektrikli otomobillerin menzil sınırlamalarının üstesinden gelmek için Tesla’nın supercharger istasyonlarının şebekesini “hızlandırarak”, ABD’nin Doğu ve Batı sahillerindeki sayısını üç kat artırdığını söyledi. Yıl boyunca Kanada da dahil olmak üzere Kuzey Amerika’da daha fazla genişlemeyi planlamaktadır. 29 Ocak 2016 itibari ile, Musk, şirketin yaklaşık % 22’sine denk gelen yaklaşık 28.9 milyon Tesla hissesine sahiptir.

Musk, 2014 yılında Tesla’nın, otomobil üreticilerini elektrikli otomobillerin gelişimini hızlandırmaya teşvik etmek amacıyla teknoloji patentlerinin iyi niyetli herkes tarafından kullanılmasına izin vereceğini duyurdu. “Talihsiz gerçek, elektrikli otomobil programlarının (ya da hidrokarbon yakmayan herhangi bir araç için gerçekleştirilen programların) büyük üreticilerin toplam araç satışlarının % 1’inden daha azını teşkil etmesi veya neredeyse hiç olmamasıdır.” dedi.

Şubat 2016’da Musk, Tesla’nın ana sayfası için, 1992’den beri sahip olan Stu Grossman’dan Tesla.com alan adını aldığını duyurdu.

Ocak 2018’de, Tesla’nın piyasa değeri 650 milyar dolara yükselecek olsaydı Musk’a 20.3 milyon hisse satın alma seçeneği verilecekti. Çoğunluk hissedar onayı 5 Mart 2018 itibariyle askıda kaldı. Hibe aynı zamanda, Musk’un Tesla’dan diğer iş girişimlerine daha fazla zaman ayırma potansiyeline dair spekülasyonları da sona erdirmek anlamına geliyordu.

New York Post, New York bölgesinde Buffalo ekonomisine yatırım yapmak için Tesla’nın Buffalo Billion projesinin bir parçası olarak New York Valisi Andrew Cuomo’dan 750 milyon $ ‘lık kamu fonunu kabul ettiğini bildirdiğinde bekleyen hisse senedi opsiyonu hibe ödemesini “astronomik anlaşma” olarak nitelendirdi. Para, Tesla’nın satın aldığı solar panel üreticisi SolarCity için bir fabrika ve altyapı inşa etmek için kullanıldı. Mart 2018 itibariyle, tesis “sadece birkaç yüz işçi çalıştırmakta ve tesisin geleceği belirsizliğini koruyor.” (Buffalo bölgesi Aralık 2016 ile Aralık 2017 arasında neredeyse 5000 iş kaybetti).

Eylül 2018’de Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından, Tesla’nın özel mülkiyetinin finanse edildiğini iddia ettiği bir tweet atmakla suçlandı. Dava, tweet’i yanlış, yanıltıcı ve yatırımcılara zarar verici olarak nitelendirdi ve Musk’ın halka açık şirketler üzerinde CEO olarak görev yapmamasını istedi. İki gün sonra Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir anlaşmaya vardı. Sonuç olarak, Musk ve Tesla için ayrı ayrı olmak üzere her biri 20 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve Musk, Tesla’nın CEO’su olarak kalmasının kabulü ile 45 gün içinde Tesla yönetim kurulu başkanlığından istifa etmeye zorlandı.

 

SolarCity
Musk, daha sonra 2006 yılında kuzenleri Lyndon ve Peter Rive tarafından kurulmuş olan SolarCity için ilk konsept ve finansal desteği sağladı. 2013 yılında, SolarCity Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci en büyük güneş enerjisi sistemleri sağlayıcısı oldu. SolarCity, Tesla, Inc. tarafından 2016 yılında satın alındı ​​ve şu anda Tesla’nın tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşudur.

Hem SolarCity hem de Tesla’nın finansmanı için temel motivasyon, küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı olmaktı. 2012 yılında Musk, SolarCity ve Tesla’nın, 2013 yılında hayata geçirilecek olan programla birlikte, elektrik panosundaki çatı güneş enerjisinin etkisini azaltmak için elektrikli araç aküleri kullanmak üzere işbirliği yaptığını açıkladı.

 

Gigafactory
Musk, 17 Haziran 2014 tarihinde, Buffalo, New York’ta, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük güneş enerjisi santralinin boyutunu üç katına çıkaracak bir SolarCity gelişmiş üretim tesisi kurmayı taahhüt etti. Musk, tesisin “dünyadaki en büyük güneş paneli üretim tesislerinden biri” olacağını ve sonraki yıllarda bir veya daha fazla büyük tesis tarafından takip edileceğini belirtti. Tesla Gigafactory 2, Buffalo, New York’ta Tesla iştiraki SolarCity tarafından kiralanan bir fotovoltaik (PV) hücre fabrikasıdır. Fabrika inşaatı 2014 yılında başladı ve 2017 yılında tamamlandı.

 

Hyperloop
12 Ağustos 2013’te, Musk, basınçlı kapsüllerin, lineer endüksiyon motorları ve hava kompresörleri tarafından tahrik edilen bir hava yastığına bindiği, azaltılmış basınçlı tüpleri içeren yüksek hızlı bir nakliye sistemi için tasarlanan konsepti açıkladı. Konseptin serbest bırakılması için mekanizma, teknolojinin kapsamının yanı sıra, bu tür bir ulaştırma sisteminin inşa edilebileceği önemli bir güzergahın ana hatlarını çizdi: Büyükşehir Los Angeles Bölgesi ve San Francisco Körfezi Alanı arasında.

Daha önce Hyperloop’u tasarlamış olan Musk, Tesla ve SpaceX’te dokuz ay boyunca çalışan, kavramsal temelleri kuran ve ulaştırma sistemi için tasarımlar yaratan bir düzine mühendis görevlendirdi. Sistem için erken bir tasarım daha sonra Tesla ve SpaceX bloglarına gönderilen bir makalede yayınlandı. Musk’ın önerisi, eğer atıfta bulunulan maliyetlerle teknolojik olarak mümkün olursa, Hyperloop’un bu kadar uzun mesafelerdeki diğer ulaşım türlerinden daha ucuz olmasını sağlayacaktır. Alfa tasarımının aerodinamik sürtünmeyi azaltmak için kısmi bir vakum kullanması önerilmiştir; teoride, hava-taşıyan kayaklar gibi diğer bazı özellikler ve serbest akış akışını azaltmak için bir giriş kompresörü ile mümkün olabilecek ve nispeten daha düşük güç ile yüksek hızlı harekete olanak sağlayacaktı. Alfa tasarım belgesi, bir LA-to Hyperloop sisteminin toplam maliyetini 6 milyar ABD Doları olarak hesapladı, ancak bu spekülatif bir rakam.

2015 yılının haziran ayında Musk, öğrenciler ve diğerleri için bir 2015-2017 Hyperloop pod yarışmasında SpaceX sponsorluğunda mil uzunluğunda bir pistte çalışmak üzere Hyperloop kapsüllerini inşa etmek için bir tasarım yarışması duyurdu. Pist Ocak 2017’de kullanıldı ve Musk da bir tünel inşa etmeye başladı.

Musk’tan bağımsız bir şirket olan Hyperloop One, 13 Temmuz 2017 tarihinde Nevada’daki DevLoop pistindeki ilk başarılı testini gerçekleştirdiğini duyurmuştu. 12 Mayıs 2017 saat 12:02’de 70 mil/s azami hız ile 5.3 saniye sürdü.

20 Temmuz 2017’de Elon Musk, New York’tan Washington D.C.’ye, hem Philadelphia hem de Baltimore’da duran bir hiperloop oluşturmak için “sözlü hükümet onayı” aldığını duyurdu. Ancak New York Şehri Transit Kurumu, Güneydoğu Pennsylvania Ulaştırma İdaresi, Washington Büyükşehir Bölgesi Transit Kurumu, Maryland Transit İdaresi, Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı ve New York, Philadelphia, Baltimore ve Washington DC belediye başkanları, böyle bir anlaşmanın dışında kaldıklarını bildirdiler.

 

OpenAI
Aralık 2015’te Musk, kar amacı gütmeyen yapay zeka (AI) araştırma şirketi olan OpenAI’nin kurulduğunu duyurdu. OpenAI, insanlığa güvenli ve faydalı bir şekilde yapay zeka geliştirmeyi amaçlar.

AI’yi herkese açık hale getirerek, OpenAI, “kar elde etmek için süper istihbarat sistemlerine ve aynı zamanda iktidarı kazanmak ve hatta vatandaşlarına baskı yapmak için kullanabilecek hükümetlere sahip olmakla çok fazla güç kazanacak büyük şirketlere karşı koymak” ister. Musk, iktidarın yoğunlaşmasına karşı koymak istediğini belirtti. 2018’de Musk, Tesla’nın CEO’su olarak “gelecekteki çatışma potansiyelini” önlemek için OpenAI yönetim kurulundan ayrıldı ve giderek artan oranda AI’ya dahil oldu.

 

Neuralink
Musk, 2016 yılında, insan beynini yapay zeka ile bütünleştiren bir nöroteknoloji başlangıç ​​şirketi olan Neuralink’i kurdu. Şirket, insan beynine yerleştirilebilecek cihazların yaratılmasına odaklanıyor, insanın yazılımla birleşmesine yardımcı olma amacı ile artifte ilerlemelere ayak uydurmak.

Musk, 2016 yılında, insan beynini yapay zeka ile bütünleştiren bir nöroteknoloji başlangıç şirketi olan Neuralink’i kurdu. Şirket, insan beynine yerleştirilebilecek cihazların yaratılmasına odaklanmakta, bunun sonucunda da insanın yazılımla birleşmesine yardımcı olması ve yapay zekada ilerlemelere ayak uydurması amaçlanmaktadır. Bu geliştirmeler hafızayı artırabilir veya bilgi işlem cihazlarıyla daha doğrudan arayüzleşmeye izin verebilir. Musk, Neuralink ve OpenAI’yi birbiri ile ilişkili görmekte: “OpenAI, yapay zekanın tehlikelerini en aza indirmeye adanmış bir sivil toplum kuruluşudur. Neuralink ise, zihin-bilgisayar arayüzleri yaratmak için beynimize teknolojiyi implante etmenin yolları üzerinde çalışıyor.”

 

pravduh.com
Tesla’yı hedef alan bir negatif, özellikle Tesla’yı fabrika güvenlik prosedürleri için eleştiren, bir takım basın makalelerinin Musk’ın “hayal kırıklığı”na uğramasına sebep olmasından sonra, Musk, Twitter üzerinden, kullanıcıların gazetecilerin ve yayınların güvenilirliğine ek olarak belirli makalelerin doğruluğunu değerlendirebilecekleri bir web sitesi oluşturmayı planladığını duyurdu. Aynı adı taşıyan Sovyetler Birliği döneminden kalma Komünist Parti gazetesinden sonra buna “Pravda” demeyi önerdi.

Bu durum, birçok gazetecinin, herhangi bir kullanıcının bir makalenin ya da gazetecinin güvenirliğine serbestçe oy verebileceği bir platformun kötüye kullanılmaya müsait olabileceği iddiaları ile tepkisini topladı.

“pravda.com” sitesinin Ukraynalı İnternet gazetesi Ukrayinska Pravda tarafından kullanıldığını farketmesi sonrasında, Musk, 25 Mayıs 2018 tarihinde pravduh.com sitesini satın aldı.

DovizBulteni.com

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
DovizBulteni.com - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Meksika ekonomisi, Cuma günü yürütülecek ABD-Kanada görüşmesini gözlemliyor olacak
Posted in Ekonomi

Meksika ekonomisi, Cuma günü yürütülecek ABD-Kanada görüşmesini gözlemliyor olacak

Haberin Devamı
Posted in Uncategorized

RTÜK Kültür Bakanlığı’na, TRT Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlandı

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasa güne 7 milyar 825,8 milyon TL artı rezervle başladı 19 Mart 2019
Posted in Piyasalar

Piyasa güne 7 milyar 825,8 milyon TL artı rezervle başladı – 19 Mart 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Borsa şirketlerinin piyasa değeri 28 Ocak 2019
Posted in Borsa

Borsa şirketlerinin piyasa değeri – 28 Ocak 2019

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - En fazla kazandıran yatırım fonları - 13 Şubat 2019
Posted in Piyasalar

En fazla kazandıran yatırım fonları – 13 Şubat 2019

Haberin Devamı