Theresa May

Theresa May Kimdir?

Theresa Mary May 1 Ekim 1956 yılı, Britanya doğumlu siyasetçi, Birleşik Krallık başbakanı.

Oxford Üniversitesi Coğrafya bölümü mezunudur. Politikaya girmeden önce 1977-1983 yıllarında İngiltere Merkez Bankasında çalıştı. Siyasi hayatına 1986 yılında Merton Belediyesinde belediye meclisi üyeliğine seçilmesi sonucunda başladı. 1992 yılındaki genel seçim ile 1994’te yapılan ara seçimlerde milletvekili seçilemedi.

Parlamentoya ilk kez 1997 yılında Muhafazakâr Parti’den Maidenhead milletvekili olarak girdi. Daha sonra bu partinin gölge kabinesinde Eğitim Bakanlığı yaptı. 2010 yılından sonra da altı yıl Birleşik Krallık İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

2013 yılında radikal İslamcı din adamı Abu Qatada’yı sınır dışı etmesiyle gündemde daha fazla yer edindi. 2016 Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği üyeliği referandumu öncesinde ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmaması yönünde eğilim gösterdi.

Başbakanlığı (2016 – günümüz)
Theresa May başbakan adaylığı süresince daha önceden Birleşik Krallık’ın ilk kadın başbakanı olan Margaret Thatcher’e benzetildi. Margaret Thatcher’ın “Demir Leydi” lakabı “Yeni Demir Leydi” şeklinde düzenlenerek Theresa May hakkındaki haberlere yansıtıldı.

Muhafazakar Parti içerisindeki ön seçimleri kazanan Theresa May, David Cameron’un 13 Temmuz 2016 tarihinde II. Elizabeth’e istifasını sunmasıyla birlikte hem Muhafazakar Parti’nin genel başkanı hem de Birleşik Krallık’ın başbakanlığı görevine geldi. Başbakanlık sonrası yaptığı ilk açıklamada kendi hükumetinin ayrıcalıklı azınlıklara değil herkesin çıkarlarına uygun bir şeklide hareket edeceğini açıkladı ve “Birlikte daha iyi bir Britanya” inşa edeceklerini söyledi.

 

DovizBulteni.com

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
Posted in Ekonomi

Ankara’nın ticareti milli para ile yapma çağrısına Kremlin’den yanıt

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Ekonomi - İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney - Anlaşmasız ayrılık ekonomik şok yaratabilir
Posted in Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney: “Anlaşmasız ayrılık ekonomik şok yaratabilir”

Haberin Devamı
Döviz Bülteni - Gündem, Ekonomi, Piyasa, Politika, Döviz - Alman koalisyon ortakları vergi indirimi ve emeklilik reformu konusunda anlaştılar
Posted in Ekonomi

Alman koalisyon ortakları vergi indirimi ve emeklilik reformu konusunda anlaştılar

Haberin Devamı
DovizBulteni.com - Piyasalar - Küresel piyasalar FED'e odaklandı
Posted in Piyasalar

Küresel piyasalar FED’e odaklandı

Haberin Devamı
Posted in Ekonomi

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz: Almanya’nın kamu borçları bu yıl AB tavan sınırının altına düşebilir

Haberin Devamı